Презентація всеукраїнського збірника «Україна-мати кличе нас повстати»

УПА Книга ПРЕЗЕНТОВАНА 14 жовт 2014Конкурс краєзнавчих, публіцистичних та художніх творів про ОУН і УПА, оголошений 4 місяці тому, дійшов до свого логічного завершення. Збірник творів представлено 14 жовтня, в день УПА, у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імени Миколи Островського.

14 жовтня 2014 у місті Хмельницький відбулась презентація книжки «Україна-мати кличе нас повстати» про ОУН і УПА, співавторами якої стали поети, письменники, дослідники, журналісти, краєзнавці з різних областей України, а також зі США і Московії.

«Україна-мати кличе нас повстати» (Краєзнавчі дослідження, публіцистичні статті та художні твори про ОУН і УПА). Редактор-упорядник – Любов Сердунич. – Хмельницький: Видавець ФОП Цюпак А. А., 2014. – 160 с.: іл..

Знаменно, що презентація книги відбулась у день УПА, який 14 жовтня 2014 року проголошений владою ще й Днем Захисника України.

Один зі співавторів збірника, Олег Буць, напередодні написав мені так: «...ще настане час, коли не 23 лютого буде день армії, і не 6 грудня, коли записали день створення армії української, а якраз Покрова. Від козаків  через УПА». А наступного дня – Указ про День захисника України! Олег Буць як у воду дивився!..

На захід завітали декілька груп студентів різних вишів і ліцеїв, просвітяни, письменники, журналісти, представники різних громадських організацій…

Шановне товариство привітала господиня книгозбірні Надія Миколаївна СИНИЦЯ, яка поздоровила з величними святами, котрі ми отримали з незалежністю України: Днем Української Повстанської армії та Днем козацтва. А повідомлення, що Президент України підписав Указ про скасування свята Дня захисника Вітчизни (23 лютого) і про відзначення 14 жовтня як День Захисника України, присутні зустріли гучними схвальними оплесками.

УПА Книга ПОЧЕСНА ГРАМОТА НСЖУ Завідувач краєзнавчого відділу Валентина БОРЕЙКО повідомила, що у Хмельницькому вийшов всеукраїнський збірник, присвячений ОУН та УПА, розповіла про редактора-упорядника збірника. А про задум створити цей збірник запросила розповісти мене, ініціатора проекту і редактора-упорядника книги.

«Поезія може стати відповіддю на найгостріші і найглибші духовні запити сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї якнайширшу громадську увагу», – зазначено в ухвалі ЮНЕСКО. Таку силу має Слово. Такого ж просвітницького слова бракує і тема, яку вчорашня «влада» (режим) називав незручною, бо, мовляв, «розколює суспільство». Що ж, декому і справді легше оминати гострі кути, незручні питання, важкі теми. Але допоки ми їх оминатимемо, доти вони і будуть проблемними. Одна з них – діяльність ОУН та УПА. На жаль, ця тема залишається досі мало вивченою, а широкому загалу й зовсім не відомою. 

Московські прислужники зараз по-новому горлопанять про новітніх «бандерівців-націоналістів», ототожнюючи їх (нас, українців) ще й із нацистами й фашистами. 

Проте відкрились архіви, відкрилася правда. Але, крім документів, існує ще й людська пам’ять, яка (і це – природньо) продовжилась у нащадках повстанців, котрі чули правдиві свідчення активних учасників тих подій, своїх родичів. І вони, нащадки, не мовчать, бо не можуть змиритися з нав’язаною комуністичним партрежимом негативною думкою про ОУН і УПА. Патріотів України, борців за її волю Москва завжди мала за ворогів.

Зважаючи на досі не однозначне (переважно негативне) ставлення населення до ОУН та УПА, вважаю за потрібне вести роз’яснювальну роботу щодо їхньої діяльности, тому й вирішила видати цей збірник. Нас намагаються пересварити, зітнувши брата на брата, друга на друга. А чому? Бо що добре українцям, те погано нашим ворогам. А хто наш одвічний ворог? Від кого ми найбільше потерпали і досі потерпаємо? Це він, північний сусід, який приховав свою злочинну суть за словом «брат», нищив нас найдовше і найжорстокіше за всіх, хто на нас нападав. А тому конче потрібно розвінчувати совєтські міфи (брéхні) про справжніх борців за волю України, змінювати нав’язану думку шляхом висвітлення правди про УПА.

Збірник «Україна-МАТИ КЛИЧЕ НАС ПОВСТАТИ» присвячуємо світлим датам, якими позначений 2014 рік: 105-ій річниці від дня народження Провідника української нації Степана Бандери, 200-літтю Великого Українця Т.Шевченка та 72-ій річниці створення УПА. А ще – нашим славним сучасникам, героям Майдану і захисникам України у нинішній московинсько-українській війні на сході. Там воює й новітня ОУН: батальйон вояків!

До збірника увійшли дослідницькі статті, нариси, публіцистичні та художні твори про ОУН та УПА, написані різними авторами в наш час. Збірник доповнений цитатами, повстанськими піснями, світлинами, плакатами тих часів. Сподіваємося, що видання стане у нагоді шанувальникам історії, учителям і школярам, студентам і працівникам культури, журналістам та дослідникам і всім, хто цікавиться правдивою історією України.

Ревна націоналістка, до збірника я помістила вірш… московинською мовою, мовою наших одвічних катів. І це – не випадково. Автор, чиїм твором відкривається наш збірник, звинувачений по двох кримінальних справах за вірші на підтримку територіальної цілісности України. Таку реакцію у Слідчого комітету викликав вірш Олександра БИВШЕВА «Українські повстанці». Слідчі сприйняли за екстремістський і вірш «Українським патріотам». З 16 серпня 2014 р. звільнений з посади вчителя. Мешкає в селищі Кроми (Орловська обл., РФ). Не випадково і навіть символічно, що наш альманах відкривається твором громадянина держави, проти агресії якої боролись ОУН і УПА: Московії. Його вірш у збірнику – як виняток (усі автори – українськомовні), як свідчення того, що навіть у путлерівській Московії є свідомі, сміливі люди, які не піддалися повальному зомбуванню.

На темі ОУН і УПА навіть наша влада, вчорашня, яку позбулися, намагалась спекулювати і навіть роз’єднувати схід України і її захід. Ось як відповів на це невідомий автор:

Когда рискуешь каждую минуту
Згубити розум и сойти с ума,
Нас називають «банда майданутих»,
«Бендеровцы», «фашисты» и «чума».
Но может быть… Не хочешь ли узнать-ка,
(Уверен: ты не знал, что это так),
Що «вуйко» означає «рідний дядько».
А мамы брат – тебе он разве враг?
Подумай, що заховане у слові!
Тогда добра настанет перевес.
Галичина – земля краси й любові,
А вовсе не «дивизия SS».
Шахтер – герой труда и работяга,
А не «донецьке бидло із совка».
И подвиг есть – і також є звитяга.
Тримай-но руку! – Вот моя рука!
Им нас не разделить, не розлучити,
Бо ми – брати, мы – братья навсегда,
Нам рядом жить – нам поруч вічно жити! 
Я знаю – час настане, и тогда
В краю родном, у рідному у краю,
Перетнемо ту прокляту межу. 
Героям слава! – не перекладаю.
Героям – слава. Не перевожу. (Із антології «Небесна сотня», автор невідомий (Саша Кладбисче - ?), 2014 р.).

«Якщо завтра на зміну большевизмові прийде інша форма російського імперіялізму, то він так само насамперед звернеться всіма своїми силами проти самостійности України, на її поневолення. Російський народ, як і досі, буде нести той імперіялізм, робитиме все, щоб тримати Україну в поневоленні» (Степан Бандера). Як бачимо, цей вислів провідника українських націоналістів С. Бандери став віщим. Бо він, С. Бандера, був не лише далекоглядним, а й добре розумів ментальність дикої орди, з якою маємо нещастя сусідити. Усе більше нас переконується, наскільки актуальними є вислови провідників ОУН та УПА.

Привітав вихід збірника і колишній ОУНівець, голова Хмельницького обласного Братства ОУН та УПА Зиновій Андрійович КОМАРНИЦЬКИЙ.  

Про доцільність і важливість презентованого видання слушно висловилась поетеса зі США Оксана МАКОВЕЦЬ, яка по інтернету передала: «Дякую Вам за такий надзвичайний задум: видати книгу про УПА. Адже Українська Повстанська армія – це Армія стовідсоткових Героїв, яка боронила свій Край від усіх загарбників, а Воїни УПА боролися безстрашно, до загину, здобували перемогу навіть у часто нерівних боях...».

У презентації брали участь восьмеро співавторів збірника. Присутні почули виступи поетів, які приїхали з різних областей: Уляна МУДЬ (КВАСНИЦЯ) з курортного містечка Хмільник (Вінниччина), тернополяни Олександра КАРА, Марія ГУМЕНЮК, Іван КУШНІР, зі Старосинявщини Євген ПРОЦЮК, з м.Кам’янець-Подільський Марічка ЖИГУРТ, зі Старокостянтинівщини – Лідія ЯРОХНО. Як гості презентації приїхали тернополянки Марія ГУМЕНЮК (БУЧИНСЬКА) і Ярослава ПІДЛУЖНА. Було багато гостей із Хмельницького, моїх друзів, колег по перу, просвітян, краєзнавців, журналістів... Дякую всім вам!

ГРАМОТА Почесна НСЖУ 14 жовт 2014 До обговорення долучилися колишня голова обласної організації ВТ «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка Ніна ШМУРИКОВА і письменник Микола МАЧКІВСЬКИЙ, голова обласного Братства ОУН та УПА Зиновій Андрійович КОМАРНИЦЬКИЙ, багаторічний в’язень радянських і німецьких концтаборів Олександр ГРЕХ, голова обласної організації НСЖУ Володимир ДМИТРИК, який вручив мені Почесну грамоту, підписану першим секретарем НСЖУ Сергієм Томіленком: «за багаторічну активну участь у процесах державотворення, консолідації, єдність, злагоду і мир в українському суспільстві».

Сподіваюся, що літопис правдивої історії діяльности ОУН та її армії – УПА – продовжиться. І всі ми не лише долучимося до цієї шляхетної справи, а й спонукатимемо й інших, зокрема, молодь, нашу зміну. Хтось із відомих повстанців сказав: «Хай кожна наша книжка і кожна листівка буде гострим мечем нашої правди!». Бо лише правдою ми зможемо перемогти нав’язані совєтські міфи, а точніше – брехню, яку поширювали в радянські часи, аби очорнити наших патріотів, справжніх борців за волю України.

Наостанок нашої зустрічі ми дружно і захоплено долучитися до колективного співу. Бо пісня надихає, пісня колективізує, здружує і наснажує до активности. Ми заспівали пісню, слова з якої стали назвою нашого збірника: «Україна-МАТИ КЛИЧЕ НАС ПОВСТАТИ».

Чуєш, сурми грають, 
Юнаків скликають, 
У ряди збирають, 
«Буде бій!» – звіщають. Гей!
Націоналісти – раз, два! 
Молоді орлята, хлопці, хлопці, соколята!

Україна-мати 
Кличе нас повстати, 
Одностайно стати, 
В бою погуляти. Гей! Націоналісти…

Не будемо спати, 
Плакати-ридати, 
День пімсти, розплати 
Будем готувати. Гей! Націоналісти…

За нашу свободу, 
За красу і вроду, 
Підем в огонь, в воду 
Для свого народу, гей! Націоналісти…

У ці дні співавтори збірника проводять презентації книги у свої містах. Домовилися: кошти за продаж книги направляємо українській армії.

Вічна слава героїчним синам і донькам України, які в лавах ОУН і УПа боролися за Україну!!!

Любов Сердунич

УПА ПРЕЗЕНТАЦ-Я Книги М-Й Виступ IMG_0571 УПА Книга ПРЕЗЕНТАЦ-Я 14 жовт 2014 УПА ПРЕЗЕНТАЦ-Я Книги Зинов КОМАРНИЦЬКИЙ