Роман про лікаря Миколу Дейкуна представлений на «Кращу книгу року»

Цього дня у чернігівській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського було велелюдно. Завітали на книжкове свято заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, головні лікарі медичних закладів області, депутати облради, відомі медики, письменники, журналісти, громадські діячі, співробітники чернігівських бібліотек, студенти… Як то кажуть, яблуку було ніде впасти!

Свою п’ятдесяту книжку – документальний роман «Доля Людини. Микола Дейкун» – представив письменник і журналіст Сергій Дзюба. Автор одразу ж привітав учасників презентації і головного героя своєї книги – відомого лікаря, депутата Чернігівської обласної ради Миколу Петровича Дейкуна, який сидів поруч, – зі святом Миколая, побажавши всіх гараздів. Взагалі, і для автора, й для головного персонажа книжки цей рік – ювілейний: Сергієві Дзюбі виповнилося п’ятдесят років, а Миколі Дейкуну – шістдесят.

«Втім, ця книга – не просто подарунок моєму другові до ювілею. Адже ми з ним знайомі багато років, відколи на початку 90-х я і Таня, моя дружина, приїхали мешкати й працювати до Чернігова. Тож, розповідаючи про дивовижну долю Українця, шанованого на Придесенні Миколи Дейкуна, намагався осмислити життя нашої держави. Тобто це – наші з ним міркування, адже чимало сторінок книги написані у формі діалогу автора та головного героя. Однак це – роман, в якому переплелися долі багатьох персонажів – наголосив Сергій Дзюба. – Майже всі ці люди зараз присутні в залі, і я їм щиро дякую за книжку, яку ми створили разом. Я вже говорив, що Чернігівщина, це – не лише стародавні Вал і Болдина гора, величні храми, ошатні вулиці та сквери й мальовничі краєвиди. Це – в першу чергу, люди, котрі живуть і працюють тут. Микола Дейкун все своє життя самовіддано трудиться для України, рідного Придесення, своїх земляків – простих людей. Його добрих справ неможливо полічити, бо він їх втілює щодня! Це – справжній Професіонал і водночас – надзвичайно добра й світла Людина. Тому мені дуже пощастило, що одного сонячного дня Микола Петрович зустрівся на моєму життєвому шляху».

На презентації звучали й проникливі вірші автора, присвячені головному героєві книжки. Є вони і в романі: 

Ми часто шукаємо: друга, роботу чи жінку,
І хочемо дива – хоча б одного за життя.
Та пада під ноги покликана часом сторінка,
А ми й не відчули, не взнали її до пуття.

Ми завжди чекаємо: літа, кохання чи смерті.
Так солодко мучить найбільша інтрига: коли?
А доля – п’яненький, смішний диригент на концерті,
Куди у партер нам авансом квитки узяли.

Ми мрієм залишитись – попри інфаркти і банди,
Звичайно, не в мармурі чи на дворі – в спориші:
Коли нас не стане – ви просто шукайте троянди,
Які хоч і вколють, та тільки ледь-ледь – для душі!

Багато добрих слів сказав про свого друга – Миколу Дейкуна – і заступник голови обласної ради Валентин Мельничук. Роман Валентину Васильовичу сподобався: «Ця книжка має гарну обкладинку, але зміст її – значно кращий, ніж обкладинка. Бо читається буквально на одному подиху, відірватися не можна! І, дійсно, це – історія держави, рідної Чернігівщини, історія вітчизняної медицини. У романі немало написано про рід Дейкунів – працелюбних і шляхетних людей. Це – книжка про сімейні цінності, що дуже важливо! Адже вчить, як потрібно ставитися до своїх батьків, шанувати їх, як виховувати дітей, щоб вони виросли хорошими людьми. І чудово, що маємо вже цілу медичну династію Дейкунів: Микола Петрович, його прекрасна дружина, їхні талановиті діти, невістка… І дай, Боже, щоб такі традиції в цій родині продовжувалися! Дуже приємно, що молодші колеги Миколи Дейкуна, які нині також очолюють медичні заклади, вважають Миколу Петровича своїм Вчителем. Так, їм неабияк поталанило, бо у Дейкуна є чому повчитися! Доля не завжди була ласкавою до нього, вистачало не лише троянд, а й тернів. Однак він гідно пройшов шлях від фельдшера – до керівника медицини області. Очолював четверту міську лікарню, а зараз – головний лікар Центру профілактики та боротьби зі СНІДом, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент Чернігівського педагогічного національного університету імені Тараса Шевченка, депутат обласної ради. А головне – це Людина з великої літери! Тому в цьому гостинному залі бібліотеки імені Михайла Коцюбинського на презентацію книжки про Миколу Дейкуна зібралася медична еліта Придесення та України. Звісно, цей роман – зовсім інший, ніж славнозвісна книжка Шолохова «Доля людини», однак це – наш, рідний, справді, український твір про долю відомого земляка, про народження незалежної держави. Тож хочу щиро побажати авторові та головному героєві, аби їхня чудова книжка жила довго! Щоб на Чернігівщині виходили нові талановиті книги про долі видатних земляків».

Про Лікаря, Керівника та Людину – Миколу Дейкуна – прекрасно говорили й інші учасники цього свята: ректор Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка Микола Носко, видатний ветеран медицини Василь Зуб (якого Микола Петрович називає своїм Вчителем), відомий лікар, депутат обласної ради Валерій Зуб (двоюрідний брат Миколи Дейкуна), головний лікар обласної дитячої лікарні, депутат обласної ради Олександр Карета, головний лікар першої міської лікарні Андрій Жиденко, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш, головний лікар четвертої міської лікарні Юрій Стецьків (котрий завітав зі своїми колегами, що раніше працювали разом із Миколою Дейкуном), заступник головного лікаря Центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ніна Товчига, син Миколи Петровича – Валерій Дейкун, який трудиться в обласній лікарні (на святі була присутня й дружина головного героя книжки – Тетяна Миколаївна), журналістка Ольга Чернякова, друзі-партнери Миколи Дейкуна, котрі приїхали на імпрезу з Києва… 
Директор Чернігівської міської централізованої бібліотечної системи Ніна Власенко та співробітник бібліотеки імені М. Коцюбинського Ольга Гайова щиро подякували всім, хто завітав на презентацію, й запевнили: зроблять усе належне, щоб книжка про відомого лікаря користувалася попитом у наших бібліотеках. Роман Сергія Дзюби «Доля Людини. Микола Дейкун» представлений на конкурс «Краща книга року». 

Більше фото з презентації: https://www.facebook.com

Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки імені М. Коцюбинського