Ярослав Терновський та його «Українська нива»

Світлана ПАТРА,
журналіст Імідж-центру Університету «Україна»

IMG_5958Добіг кінця 2014 рік. Рік воістину складний для України та світу. І так хочеться, бодай наприкінці року, свята. І свято прийшло, до того ж – подвійне. 19 грудня 2014 року, саме у День святого Миколая, у приміщенні Національного музею медицини України (Київ, вул.. Б. Хмельницького, 37) відбулося відкриття виставки художника Ярослава Терновського «Українська нива». Захід уже традиційно організовує арт-центр «Арка» за підтримки телеканалу «Культура» в рамках спільного проекту «Культура+».

Натюрморти, пейзажі, портрети…

Картини, представлені на виставці, вражають своєю яскравістю та літньою теплотою. Не кричущою спекою, а саме теплотою. Ярослав Терновський працює у кількох жанрах живопису – серед його художніх витворів можна було побачити пейзажі, натюрморти і портрети. Пейзажі художника відкривають нам чудові зразки української природи – можна помилуватися старою яблунею, постояти в роздумах поруч древніх святинь, поринути у золото осіннього листя чи відпочити біля ставка з вудочкою. Звісно – віртуально, але ця «віртуальність» така близька і реальна, що можна з головою зануритися у красу природи нашої Батьківщини.

Натюрморти. Ніжні квіти – від бузкового до ніжно-рожевого кольорів – у оточенні елегантно-святкових бокалів, романтичної гітари, таких домашніх овочів і фруктів, урочисто-затишних пасочок… Портрети теж не лишають байдужими, бо люди з полотен дивляться просто на глядача. І серед них – сам Ярослав Терновський. Він одночасно дивився на глядачів з автопортрета, у ошатній військовій формі, і – власною персоною, в чарівній вишиванці – вітав відвідувачів, відповідав на запитання журналістів та шанувальників мистецтва. Отакі от дива відкриває нам мистецтво.

Свято і його гості

Відвідувачі виставки могли не лише досхочу помилуватися картинами, а й поділитися своїми враженнями на імпровізованій сцені. Першим слово взяв невтомний Руслан РУНО – куратор арт-проектів, директор «Арки» та модератор усіх заходів, організованих галереєю. Він представив глядачам художника і попросив дещо розповісти про свої роботи.

Ярослав ТЕРНОВСЬКИЙ:

Ця виставка живопису називається «Українська нива». Чому така назва? Вона вельми символічна. Живопис – це створене людиною. Людина обробляє землю, на якій живе, вирощує на ній хліб, життя і з цього живе. Нива – це те, до чого доклалася людська рука. Як і живопис. На цій виставці зібрані вибірково різні роботи з 2011 по 2014 роки, але від того вона буде більш цікавою, оскільки виставка різноманітна. Дякую вам за те, що завітали. Хочу побажати гарних вражень і залюбки вислухаю будь-які відгуки – не лише гарні, а й зауваження, побажання.

І відгуки були, багато відгуків. Усі щирі, відверті, сповнені хороших вражень.

Так, Ніна ГОЛОВЧЕНКО, директор Імідж-центру Університету «Україна» та постійна відвідувачка заходів арт-центру «Арка» зазначила:

Я вподобала натюрморти Ярослава – особливо «Пасхальний», і відзначила б досить спокійні виважені мудрі тони попри те, що Ярослав – людина молода і, як багато його однолітків, міг «побешкетувати» з кричущо-яскравими кольорами. Але в тому і є особливість кожного художника – дійсно талановита людина не обов’язково повинна відповідати стереотипам віку, роду діяльності тощо. Так само припав до душі літній натюрморт: прості польові українські квіти, овочі і перші ягоди (огірочки та смородина) як атрибути раннього літа, глечики/горщики, скляні карафки, іграшки, намистинки, побутові дрібнички… Усе це згармонізовано м’якими пастельними тонами через закамуфльовані ефекти сонця і передає атмосферу тепла, затишку і повноти буття.

Поетеса Тетяна КУДІНОВА:

Дуже приємно, що є такі місця, де збирається інтелігенція, де багато молоді. Це дає надію, що ще не вмерла Україна, і наша культура житиме – саме завдяки таким творчим особистостям, як Ярослав. Щиро вдячна за Вашу творчість! Дай Вам Боже здоров’я, удачі, наснаги.

Художник Андрій КУЛАГІН:

Коли Ярослав запросив мене на цю виставку, я був дуже щасливою людиною. Ця виставка відбулася. Я вважаю, що відбувся насамперед Ярослав – як людина, як окраса і генофонд цієї країни. Це дуже важливо, тому що сьогодні ми бачимо, що відбувається, бачимо, який панує несмак, за який навіть платять сильні світу цього – і заохочують.

Я тут не для того, щоб критикувати, тому що це свято. Якщо я захочу щось зауважити, я скажу це Ярославу наодинці, як близькій людині. а тут я для того, щоб захоплюватися тим, що у дуже молодому віці він досяг вершини досконалості людського сприйняття. Він – людина з великої літери.

Він – художник, що відбувся, він шукає – і це дуже добре. Пошук у роботі – це чудово. До мене звертаються: «Я хочу мати свій стиль». А я говорю, що якість приходить з кількістю. Ніякий стиль не знайдете, поки не навчитеся, можливо, наслідувати, запозичувати. Усі великі запозичували. Я бачу у нього запозичення, але це означає, що він не відштовхує досвід, напрацьований людством. Я дуже щасливий, що він стає окрасою цієї країни не лише своєю українською сорочкою, а і своїм мисленням та ініціативою робити цю країну кращою, а не тікати з неї. Слава Україні!

Слово взяла Софія ТРИКОЛЕНКО, художник, сценограф, арт-директор галереї «Арка»:

Зима у нас досить нетипова, але у світлі останніх подій краще хай буде тепла, ніж звичайна сніжна. Сподіваюся, Ви ще нас порадуєте зимовими пейзажами. Бажаю натхнення на подальшу творчість. Стосовно даної експозиції, вона мені подобається вся – тяжко сказати, що краще. І, звичайно, подобаються Ваші натюрморти.

Наприкінці Руслан Руно запитав про натхнення, на що Ярослав ТЕРНОВСЬКИЙ сказав:

Мені подобається колись почутий вислів: «натхнення не треба шукати чи чекати, потрібно братися до праці, і тоді воно саме з’являється». Виставка готувалась дуже швидко, а щодо робіт – тут є картини, що створювалися протягом кількох годин чи кількох місяців. Виношування ідеї може тривати кілька років. Хочу поділитися своїми планами і водночас запросити: в Жовтневому палаці починає роботу художня студія. У ній ви, як початківці, так і люди з навичками, можете почати і продовжити розвивати свій талант у живописі, побувати на майстер-класі.

Пан Ярослав також розповів про свою майстерню і студію «Зело», де радий бачити відвідувачів і тих, хто хоче почати чи продовжити свій шлях у живописі. Ярослав ТЕРНОВСЬКИЙ не лише охоче ділиться своєю творчістю, а і спілкується з журналістами, знайомлячись таким чином заочно із майбутніми відвідувачами своїх виставок.

 

Ярослав ТЕРНОВСЬКИЙ – про натхнення і працю

02У Вас дуже яскраві, гарні натюрморти, пейзажі і портрети. Скажіть, що Вас найбільше надихає на творчість?

Ви знаєте, як такого натхнення – важко сказати, що це. Я просто починаю працювати – і натхнення приходить, а от що це буде за робота, чи то пейзаж, чи то натюрморт – якось само приходить. Прийшов час – написав натюрморт, прийшов час – пейзаж або якусь тематичну картину.

Тобто Ви заздалегідь не плануєте: от зараз напишу пейзаж?

Ні, звичайно, якщо я запланував пейзаж, то почав над ним працювати. Але, знаєте, щоб так з’являлося натхнення лише на пейзажі чи лише на натюрморти – такого немає.

Якщо не таємниця – хто зображений на портретах?

Це мої знайомі і колеги. Є портрет жінки, на жаль, я писав її не з натури, а з фото, бо вона на той час померла. Це теж вдала робота. Я довго над ним працював, портрет тяжіє більше до класичного стилю. Я намагаюся добирати стиль виконання роботи і техніку під особистість людини, яку пишу. Як мені лягла на душу тема ‒ так і пишу: чи то в класичній манері, чи в модерній, чи, можливо, в імпресіоністичному стилі.

Хто із відомих художників Вас надихає?

Останнім часом я дуже захопився Михайлом Демцевим – його кольоровими експериментами, гамою. Це львівський художник. А якщо взяти ще інші світові імена, то це Мартіроc Сар’ян, вірменський художник, живописець, дуже гарний колорист. Пабло Пікассо гарне враження справляє, але я ще не маю у своєму доробку таких експериментів, як у нього, якщо не брати до уваги ранніх робіт художника.

Розкажіть детальніше про Вашу художню студію, що почала працювати в Жовтневому палаці.

Художня студія у Жовтневому палаці – це мистецький осередок, у якому знаходять продовження традиції українського малярства. І головна мета – сприяти подальшому розвитку естетичного світосприйняття та художнього смаку кожного, хто сюди завітав, крізь призму творчості. Хтось із наших студійців стане в подальшому на шлях професійного художнього зростання, а хтось – отримає на щодень у своє розпорядження іще більш вправні руки та ще більш гнучке і творче мислення. Так чи інакше, студія вважатиме своїм досягненням, якщо люди щораз залишатимуть її стіни і не з порожніми руками. І головами…

Студія запрошує і дорослих і дітей. Вікових обмежень немає. Єдина вимога – мати усвідомлене бажання займатись творчістю. Або не усвідомлене...

Минулої суботи з успіхом пройшло перше у цьому році заняття. Стільців та рисувального обладнання ледве вистачило всім, і люди охоче скаржилися на чудову творчу атмосферу, дружню і невимушену обстановку. Але у повній мірі ви зможете осягнути ці речі, коли завітаєте до Художньої студії в Жовтневому палаці, руками і очима помацаєте речі, які вас оточують, вухом вловите пружне тремтіння струн роялю та напутнє слово художника, підкріпите сили боротися із завіконною студеністю гарячим трунком на свій смак…

Це і не дивно. Ми любимо цю справу. Завітайте!

Що Ви побажаєте колегам-художникам і поціновувачам мистецтва?

Художникам я бажаю іти крок за кроком, незважаючи ні на що, рухатися вперед, чи беруть їх роботи на виставки, чи не беруть, подобаються їхні роботи людям чи не подобаються. Якщо вони отримують радість від творчості, то, незважаючи ні на які негаразди, вони повинні йти вперед, розвиватися. І тоді все буде – і успіх, і виставки, і публікації, і шана. А поціновувачам мистецтва я бажаю відвідувати виставки, насолоджуватися мистецтвом, адже художники і працюють для того, щоб люди його бачили.

ДОВІДКА

Ярослав Геннадійович ТЕРНОВСЬКИЙ народився у Полтаві. Має і військову, і мистецьку освіту. Мистецьку освіту здобував у Кременчуці, Києві, Афінах та Будапешті. Художні наставники: В. Л. Левченко, В. Ф. Мовчан, С. Варга, А. П. Калугін. Зараз живе у Києві та працює в техніках олійного живопису, пастелі, акварелі. Життєве кредо Ярослава: «Кожен із ‒ Художник! Все, що залишається – згадати про це».

Створив художню студію «Зело», має у творчому доробку більше півтори сотні мистецьких робіт, що знаходяться у колекціях шанувальників мистецтва в Україні, Вірменії, Греції та ін. Учасник більш ніж сорока персональних та групових виставок, зокрема – у Києві, Кременчуці та інших містах України. Художню студію Ярослава Терновського «Зело» можна знайти в інтернеті за адресою: http://zelo.org.ua/ua/

Фото надані Імідж-центром Університету «Україна» ​та галереєю «Арка»

IMG_5968010304IMG_5950OLYMPUS DIGITAL CAMERA