Ромашкове сяйво Фестивалю «Катеринина пісня»

Ніна ГОЛОВЧЕНКО

DSC_03577 червня 2015 року в селі Богданівка на Київщині відбувся 4-й Міжрегіональний фестиваль народної творчості КАТЕРИНИНА ПІСНЯ, присвячений пам’яті Народної художниці України Катерини БІЛОКУР (1900-1961). 2015 року Україна відзначатиме 115 річницю з дня народження цієї видатної самобутньої художниці.

Фестиваль започатковано з ініціативи творчих і небайдужих людей, які дбають про збереження і розвиток справжніх українських культурних цінностей. Це:  Михайлишина Ніна Пилипівна − художній керівник Київського обласного центру народної творчості; Кагарлицький Микола Федосійович − Заслужений діяч мистецтв України, автор біографічних творів про К.В. Білокур, дослідник її творчості; Осьмак Євдокія Хомівна − начальник відділу культури і туризму Яготинської районної державної адміністрації; Борисенко Юрій Григорович − сільський голова села Богданівка, Слабковська Надія Миколаївна − керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» Богданівського сільського будинку культури.

Фестиваль проводиться з метою популяризації художньої та епістолярної спадщини Народної художниці України К.В. Білокур. Організатори фестивалю ставлять перед собою за мету: відродження духовності українського народу − пошук, виявлення, дослідження, запис та відтворення на сцені найліпших зразків фольклорно-етнографічного мистецтва (пісень, звичаїв та обрядів), розвитку народних традицій у галузі малярства та інших видів народної творчості. Проведення фестивалю має спонукати до активізації пошукової роботи фольклористів, музейників, викладачів і студентів, учителів та учнів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, творців та виконавців тематичної авторської пісні, самобутніх поетів, художників, композиторів.

Фестиваль проводиться у 3-х категоріях – дорослі, молодь, діти  − за номінаціями:

  1. Первинний фольклор і пісні, обряди (автентичні фольклорні гурти, окремі виконавці).
  2. Вторинний фольклор (хори, вокальні ансамблі та окремі виконавці з народною манерою співу).
  3. Авторська пісня.

День Фестивалю, як і завжди, видався сонячним, теплим, насправді літнім.

Зранку до Богданівки заїхала низка автобусів і автомобілів з відвідувачами музею, учасниками пісенного конкурсу-фестивалю та виставки робіт художників, виробів народних майстрів, що відбувається зазвичай у рамках Фестивалю.

Спершу для гостей було проведено екскурсію в меморіальному музеї-садибі  народної ходожниці України К.В. Білокур. Яскраво червоніли перші троянди, лагідне сонце торкалося листочків шовкової трави, любистку, м'яти, білої та рожевої півонії, що схиляла голівки розкішних квітів донизу, неначе вклоняючись людям, які прибули з різних куточків України, провідали й ушанували пам'ять колишньої  господині скромного двору і хатини на Загреблі.

З усіх куточків подвір'я повертали слідом за сонцем біленькі голівки ромашки, улюблені квіти Катерини Білокур, світлі і чисті пелюстки яких є своєрідним символом її мистецької душі.

Серед яскравих барв квітів, пташиного співу, зелених шат двохсотлітнього в'яза лунав привітний і щирий голос Ольги Шаповал, директорки музею, яка усім охочим по черзі розповідала про родину Катерини Василівни, про навчання, якого, фактично, у Катрі не було, про талант, що обумовив складну долю жінки з селянської родини, про її наполегливе прагнення опанувати малярську майстерність, про злидні, із якими боролася все життя, про особливу любов до українських пісень, звичаїв і традицій, про марне прагнення вирватися з радянського села заради мистецтва і про зачарування творами  народної художниці поціновувачів малярства із далекої Франції…

Аура квітучого двору та приємної прохолоди маленьких кімнат хатини Катерини Білокур налаштовувала усіх на світле і чисте свято.

Керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» Богданівського сільського будинку культури Надія Савченко та художній керівник Київського обласного центру народної творчості Ніна Михайлишина запросили жінок до плетіння Вінка пам’яті. Дівчатка, дівчата і молодиці, розклавши квіти, які привезли Катерині Білокур її прихильники з різних регіонів України, у супроводі народних пісень, поволі з оберемка духмяних трав і квітів сплели вінок. Цей дивовижний перфоманс утілив давній обряд ушанування пам’яті мисткині, яка боготворила красу української природи.

Урочистою ходою учасники фестивалю понесли Вінок пам’яті Катерини Білокур від її садиби до її могили та пам’ятника у центрі села. Півтора кілометра дороги пройшли шанувальники мистецтва Катерини Василівни, співаючи українських народних пісень. У вбранні учасників ходи жителі Богданівки могли бачити народну вишивку з різних районів Полтавщини, Чернігівщини, Черкащини, Дніпропетровщини, Київщини.

Біля могили художниці відбулася панахида, адже у ліпші світи Катерина Білокур пішла саме у перші дні літа (10 червня 1961 року). Про дивовижний талант самодіяльного маляра теплі слова промовив сільський голова Юрій Борисенко. Він подякував усім, хто приїхав цього дня до Богданівки, за підтримку прагнення віддати належне пам’яті народної художниці та прагнення зберегти й відродити автентичну українську пісенну культуру. Після святої молитви Вінок пам’яті заквітчав могилу Катерини Білокур та підніжжя її пам’ятника.

О 14 годині розпочався фестиваль народної творчості.

Вітальним словом його відкрила перший заступник голови Яготинської РДА Київської обл Ольга Рудніцька.

На сцену, вбрану у панно з портретом Катерини Білокур, уквітчану зеленню і квітами, учасників музично-пісенного дійства запрошувала ведуча гала-концерту Надія Слабковська.

Родзинкою свята української народної пісні стали старовинні весільні пісні та обряд  підготовки нареченої до весілля, який показали народні  фольклорні гурти «Джерело» та «Гречаники» з села Велика Димерка,  Броварський р-ну на Київщині; грайлива пісня про крапиву і лободу у виконанні народного фольклорного гурту села Васелинівка Баришівського р-ну, Київської обл; народний романс «Кувала зозуля» у виконанні жіночого гурту «Цокотухи» з села Кононівка Драбівського р-ну Черкаської обл та ін. До танцю запрошували троїсті музики. Натхненні народною піснею, на сцену вийшли гості фестивалю з Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського – вокальний гурт «Володар».

Жіночий вокальний ансамбль з села Ковалівка Драбівського р-ну Черкаської обл ушанував пам'ять усіх загиблих на Євромайдані та в зоні АТО лемківською народною піснею «Пливе кача». Хвилина скорботи не оминула українців і на цьому фестивалі…

У рамках Фестивалю з 10.00 до 17.00 год. відбулися виставки творів художників, вишивальниць та інших майстрів народної творчості. Родина художника Миколи Сліпченка подарувала музею-садибі Катерини Білокур його картини, також Наталя Сліпченко влаштувала виставку-продаж прикрас ручної роботи від онуки митця.

Майстрині-вишивальниці з Яготина Оксана Козачок (063 860 45 07) і Вікторія Власко (063 190-96-50) представили вишивані сорочки і картини.

Також працювали виїзні кав’ярні «Морозиво», «Вареники/Пироги», «Медовуха», «Шоколад» тощо.

Наприкінці свята сільський голова Богданівки Юрій Борисенко та модератор Фестивалю Надія Слабковська запросили на наступний, ювілейний Фестиваль «Катеринина пісня» у червні 2016 року.

Колективи-учасники Фестивалю «Катеринина пісня» 2015

  1. Народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Берегиня» с. Богданівка (кер. Н. Слабковська);
  2. Народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Купальська квітка» (кер. Заслужений працівник культури  України Катерина Калініченко, Чернігівщина, м. Бобровиця);
  3. Народний аматорський хореографічний колектив «Ярославна» (кер. Валентина Смаль, Чернігівщина, м. Бобровиця);
  4. Народний фольклорний ансамбль  «Надія» (кер. Тетяна Магдич, с. Мойсівка, Черкащина);
  5. Жіночий вокальний ансамбль (с. Ковалівка, Черкащина);
  6. Фольклорний гурт «Старости» (кер. М. Мусіяка, Березоворудський с/г коледж, Полтавщина);
  7. Фольклорний гурт «Березовичі» (с. Березова Рудка, Полтавщина);
  8. Народний фольклорний ансамбль «Червона Калина» (кер. Надія Лабунська, с. Лука, Вишгородський ройон, Київщина);
  9. Народний  фольклорний гурт «Джерело» (с. Велика Димерка,  Броварський р-н, Київщина);
  10. Народний  фольклорний гурт «Гречаники» (с. Велика Димерка,  Броварський р-н, Київщина);
  11. Народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Вишиванка» (с. Безуглівка, Згурівський р-н, Київщина);
  12. Жіночий вокальний ансамбль «Журавка» (с. Аркадіївка, Згурівський р-н, Київщина);
  13. Народний фольклорний гурт «Терниця» (кер. А. Богуцький, с. Чубинці, Сквирський р-н, Київщина);
  14. Народний фольклорний гурт села Васелинівка Баришівського р-ну, Київщина.
  15. Народний фольклорний ансамбль «Лілея» (кер. Ю. Нагориник, с. Мархалівка, Васильківського р-н, Київщина);
  16. Народний жіночий вокальний ансамбль «Петриківчанка» (смт Петриківка, Дніпропетровська обл);
  17. Жіночий вокальний ансамбль «Цокотухи» (кер. Любов Козій, с. Кононівка, Черкащина);
  18. Фольклорний гурт «Рідний край» (с. Іванівка, Ставищенський р-н, Київщина);
  19. Троїсті музики (с. Кононівка, Черкащина);
  20. Вокальний жіночий гурт «Яворина» (с. Кононівка, Черкащина);
  21. Самодіяльний гурт «Оберіг» (м. Яготин, Київщина);
  22. Фольклорний гурт «Русичі» (с. Потіївка, Білоцерківський р-н, Київщина);
  23. Вокальний дует «Володар» (м. Київ, Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського).

DSC_0004Юрій Борисенко Надія Савенко DSC_0977DSC_0022DSC_0023DSC_0032DSC_0037DSC_0056DSC_0061DSC_0075DSC_0092Ольга ШаповалDSC_0099DSC_0110DSC_0116DSC_0118DSC_0124DSC_0132DSC_0137DSC_0138DSC_0176DSC_0181DSC_0198DSC_0221DSC_0237Надія СавенкрDSC_0242Юрій БорисенкоDSC_0266DSC_0271DSC_0274DSC_0281DSC_0291DSC_0295DSC_0297DSC_0320DSC_0329DSC_0344DSC_0351DSC_0353DSC_0354DSC_0356DSC_0357DSC_0361DSC_0370DSC_0372DSC_0391DSC_0403DSC_0433DSC_0438DSC_0441DSC_0442DSC_0443DSC_0446DSC_0449DSC_0451DSC_0452DSC_0460DSC_0466DSC_0475DSC_0482DSC_0523DSC_0526DSC_0542Ніна МихайлишинаDSC_0551DSC_0554DSC_0559DSC_0561DSC_0566DSC_0568DSC_0572DSC_0580DSC_0584DSC_0597DSC_0600DSC_0601DSC_0602DSC_0603DSC_0605DSC_0609DSC_0612DSC_0631DSC_0636DSC_0641DSC_0672DSC_0674DSC_0681DSC_0696DSC_0700DSC_0701DSC_0721DSC_0734DSC_0763DSC_0767DSC_0788DSC_0801DSC_0811DSC_0827DSC_0838DSC_0843DSC_0853DSC_0883DSC_0911DSC_0915DSC_0926DSC_0943DSC_0949DSC_0950DSC_0974DSC_0975DSC_0976