Вірші, створені під час розгляду арт-мініатюр «Мадонна» художниці Елейн Гемптон, США

IMG_2302Неодноразово споглядаючи експозиції мініатюр, що часто демонструються в виставочних центрах і музеях штату Вірджінії, зустріла унікальні роботи місцевої художниці Елейн Гемптон «Мадонна», які найбільше торкнулися моєї душі. Адже художниця походить з української родини, яку колись розсіяла по еміграції війна. Тому-то, навіть у віддалених часом та поколіннями емігрантських родинах, проростають до життя українські гени, знову нагадуючи світові про Україну, почуття до якої не байдужіють і в серцях нащадків.

Саме 22 листопада, в місті Гемптоні, у Чарлі Тейлор Арт.Сентрі, відбулася виставка мініатюрних робіт художників Вірджінії, яка відрізнялась від попередніх тим, що були представлені оригінальні поезії, які виникли в авторів, роздумуючи над деякими конкретними мініатюрами. Де і я була запрошена з цього приводу, для прочитання двох своїх віршів: «Віра і молитва» та «Омофор Божої Матері».

IMG_2318Роздумуючи над арт-мініатюрою «Мадонна» Елейн Гемптон, я пригадала історичні події, починаючи з Козацької Доби, в 16-му столітті,  коли благословенні ікони Матері Божої та молитви до неї захищали Україну та її воїнів-оборонців. Захищають її І по сей день. Після багатьох трагедій, що відбулися в Україні за останні роки, шануючи історичний досвід та відчувши Покровительство Пресвятої Марії-Діви, президент України затвердив Закон про святкування Покрови Богородиці, 14 листопада, на державному рівні. Оголошивши це релігійне Свято і Днем Захисників Вітчизни.

Впродовж нелегких років української боротьби за волю та краще життя на рідній землі, українські захисники, починаючи від Чорнобильської трагедії, революціями на Майдані в Києві, та досі на українському сході, в Донецькому реґіоні України, в перших рядах, поряд із Захисниками, знаходиться Мати Божа. Пречиста Заступниця і Покровителька наша, вона звертається до Бога-Сина, Ісуса Христа, просячи захисту для народу України.

Пречиста Діва Маріє щохвилі є покровителькою і заступницею жінок, матерів, дочок, сестер. Тому її ікони надзвичайно популярні по всіх українських регіонах, їх можна знайти в кожному домі, у кожній оселі. Багато храмів та церков України названі іменем Матінки Божої.

Унікальні імпульси, виражені арт.працями митців, також спонукані іконами Пресвятої Богородиці. Робота ж Елейн Гемтон креативна тим, що відображає візуально трагічні події, які недавно відбулися у Донецьку, та сколихнули Світ. Тисячі безвинних жертв - наслідки жорстокої агресїї на Україну. Тому в чорному одязі Пречиста Діва в Донецьку, а на голові - віночок української скорботи. І чорним птахом смерті розстріляний агресором літак, і хрести... Безумовно, Мати Божа береже життя, благає припинити цю страшну і підступну війну на Україні, її найперше почує Святий Син - Ісус Христос, адже молиться за правду і вірить в Україну.

IMG_2294Художниця Елейн Гемтнон, в своїй арт. мініатюрі «Мадонна. Донецьк» хоче зосередити увагу на згаданих вище трагедіях, які досі мають місце на Сході України. Рядки моїх поетичних рефлекцій, створені під час спослядання експозицій в Арт.музеї, та роздумуючи над значенням Ікон Матері Божої та пієтизмом українців, де б не переселила їх доля. То ж ці мої вірші, виражені особистими молитвами до Бога, до Пречистої Марії і Матері Ісуса Христа, прочитайте також. Бажаю художниці Елейн Гемптон подальших творчих зростань, та дякую за її Арт.творчість, на нев"янучу тему - Мадонна України.

З вдячністю й повагою - повідомляю також, що прочитала на цій імпрезі, англійський переклад віршів «Віра і молитва» та «Омофор Божої Матері» шановна Олена Бойко, президент ТУКА (культуральна організація українців у Вірджінії). Пані Олена також допомогла мені зробити вдалий переклад.

Оксана Маковець

Вірші Оксани Маковець натхненні мистецьким твором Елейн Гемтон «Мадонна»

Poems by Oksana Makowiec inspired by Elaine Hampton’s art work «Madonnas»

Віра і молитва 

Спаси мене, Боже всесильний.
Спаси й одверни від гріха.
Не дай же потрапить у відчай,
Як доля чатує лиха.

В тяжку і підступну хвилину
Неспокій нелегко знести...
Врятуй, о мій Боже єдиний,
Помилуй, щоб серце спасти.

Спокуси – на кожному кроці
Нас зваблюють й нищать в житті.
Не покинь мене, Боже Всевишній,
Храни й бережи в хвилі ті.

Лиш віра свята допоможе
У серці любов віднайти.
Молю Тебе, праведний Боже,
Щоденне життя берегти.  

Faith and prayer

Save me, O God almighty.
Protect and save from sin.
Do not let fall into the same despair
As fate watches disasters.

In the difficult and treacherous Minute
Trouble hard to demolish …
Save, O God,
The only mercy to save the heart.

Temptations – at every turn
And entice us to destroy life.
Do not forsake me, O God Almighty,
Save and to keep my love.

Surely faith in the midst of the holiday
Will find love perfected.
Beseech thee, O righteous God
Daily life protected.

 

Омофор Божої Матері   

В молитві, до Тебе звертаюся знову,
О, Мати предвічного Слова!
Пречиста заступнице наша пред Богом,
О, вимоли ласку від Сина Святого.

Накрий нас, Владичице Неба,
Чудовим своїм омофором.
Спаси, заступи від лихої напасті.
Не дай-бо спіткнутись
В життєвих дорогах,
І в невість гріховну упасти.

В молитвах щохвилі звертаюсь до Тебе,
О, Мати Предвічного Бога!

Aura of the Mother of God

In prayer, to Your again I turn 
O, Mother of the Everlasting Word!
Blessed Protectress, our intercessor before God
O, beseech favor from your Holy Son.

Cover us, Queen of Heaven
With your wondrous aegis
Save, protect us from evil attacks
Prevent our stumbles 
On pathways of life
And with sin to fall into eternal darkness.

In prayers, at every moment, I appeal to You
Oh, Mother of the Everlasting God