Фестиваль «Сяйво надій» в Університеті «Україна» як етап творчого зростання обдарованих студентів

Тіна ОВДІЙ,

журналіст Імідж-центру Університету «Україна»

Світлини - Анна МУРАШКО і Валерія РОЗДАБАРОВА, 

студентський Медіа-центр Університету "Україна"; 

Наталія Дідковська, член журі фестивалю "Сяйво надій", декоратор, фотомайстер, скаут-лідер «Національної організації скаутів України»

З 17 по 19 листопада 2015 року в Університеті «Україна» відбувся ХІІІ фестиваль студентської творчості «Сяйво надій». Мистецький захід зібрав у Києві творчу молодь з особливими потребами, яка вчиться у базовій структурі Університету «Україна» в Києві та в територіально відокремлених підрозділах університету – Вінниці, Хмельницькому, Івано-Франківську, Полтаві та інших містах України.

Фестиваль «Сяйво надій» організовує та проводить Університет «Україна» за підтримки низки партнерів, таких, як Всеукраїнська молодіжна громадської організація студентів-інвалідів «Гаудеамус»; Благодійна фундація «Відкриті серця України»; Київський міський центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді; Спілка громадських організацій інвалідів Києва; Благодійний фонд «Добробут ХХІ сторіччя»; Первинна профспілкова організація Університету «Україна» та студентська профспілкова організація; Скаутське об’єднання «СОУС» тастудентське самоврядування Університету «Україна»; Київська середня школа №168.

Прес-конференція з учасниками фестивалю

Свято студентської творчості розпочалося з уже традиційної прес-конференції, яку провела Вікторія ДИКА, начальник відділу з виховної роботи Університету «Україна».

 У ній взяли участь проректор Університету «Україна» з наукової роботи Віктор ОЛЕФІР, студентка Університету «Україна» і багаторічний волонтер фестивалю Наталя СТРОКАНЬ, учасниці фестивалю Лідія ЖАРОВА, студентка Коледжу «Освіта», та Марина ОЛЬШАНСЬКА, студентка Вінницького інституту Університету «Україна».

Зі словами привітання до учасників та гостей фестивалю звернувся Віктор ОЛЕФІР:

– Фестиваль «Сяйво надій» – це велике свято, яке наші студенти чекають кожного року з нетерпінням. Бо тут є можливість виявити свої здібності та бажання працювати над собою. Хочу передати слова вітання від нашого шановного президента Петра Михайловича Таланчука, засновника цього університету, де створено такі  умови для навчання дітей з інвалідністю, про які народна артистка України Раїса Недашківська, котра була  у нас в гостях,сказала: «Ви створили рай на землі!»

9 грудня наш Університет буде відзначати 17 річницю з дня створення. Нас тепер знають не лише в Україні, а й у Європі. З нами співпрацюють університети інших країн, зокрема – Литви та Польщі – держав, які найбільш потужно підтримують український народ у його прагненні до самостійності та допомагають витримати російську навалу. Росіяни прийшли на нашу землю, знищують наші міста, села і людей. Їх за це Бог покарає!

А у нас нині починається свято надії! Я бажаю учасникам мужності, зібраності. Покажіть усе, на що ви здатні. І навіть більше. Успіхів, міцного здоров’я та Божої благодаті.

Далі слово взяли учасниці прес-конференції.

– Я навчаюся на шостому курсі спеціальності «Документознавство та інформаційні технології». Я народилася в Донецькій області, проте через початок воєнних дій, на жаль, змушена була переїхати в Суми. Дуже люблю фестиваль «Сяйво надій», завжди виступаю у жанрі жестової пісні, – сказала Марина ОЛЬШАНСЬКА.

– Для нас завжди є великою відповідальністю та випробуванням − організація і проведення фестивалю «Сяйво надій» та інших заходів, тому що ми намагаємося робити все якомога найкраще, на більш професійному рівні, щоб захід запам’ятався кожному учаснику та волонтеру як хороший досвід. Для волонтера «Сяйво надій» – це досвід, нові знайомства, безліч життєвих уроків, які дають нам самі учасники фестивалю. І це дуже ціннодля кожного, – поділилася своїми думками Наталя СТРОКАНЬ.

Світлана ПАТРА, випускниця Університету «Україна», журналіст-фрілансер Імідж-центру Університету «Україна», скористалася можливістю поставити запитання:

– Чи відчуваєте ви зміни, що сталися з вами у період після першого у вашому житті фестивалю «Сяйво надій», після першого курсу навчання? Наскільки великі були зміни?

Лідія ЖАРОВА:

– З минулого року, відколи я взяла участь у фестивалі, я виросла як артист-декламатор, почала більше займатися і читаю вірші інакше, ліпше. І маю хороший досвід виступів – я виступала на сцені разом з колективом Центру художньої творчості Університету «Україна», я виступала у військовому госпіталі в Пущі-Водиці. Наталя Василівна Гаврилюк, директор центру, дуже допомагає мені у творчому розвитку.

Марина ОЛЬШАНСЬКА:

– Я дуже люблю жестову пісню. Бажання виступати, перемагати не покидає мене і зараз. Я брала участь у різних номінаціях на фестивалі «Сяйво надій», цього року я беру участь у номінаціях «Жестова пісня» та «Відеопрезентації».

«Сяйво надій»: спектр заходів

Фестиваль складався не лише з концертної програми (півфіналу 17 листопада та фіналу 19 листопада), а й виставки. Творчість на сцені та виставці була представлена у таких номінаціях: «Художня», «Музична», «Літературна», «Фотографічна», «Спортсмен року», «Декоративно-прикладна», «Виконавче мистецтво», «Пісенний вернісаж», «Танцювальні ритми», «Дизайнерське мистецтво», «Авторська пісня», Науковець року», «Країна фантазій», «Жестова пісня», «Відеопрезентації», «Театральне мистецтво», «Гран-прі», «Приз глядацьких симпатій», «Спец-приз журі».

А оцінювало виступи та творчі доробки на виставці почесне журі у складі:

 • ОЛЕФІР Віктор Іванович – проректор з наукової роботи Університету «Україна»;
 • ВЕДЕНЄЄВА Ольга Анатоліївна – начальник управління навчально-виховної роботи Університету «Україна»;
 • ТАЛАНЧУК Ірина Володимирівна – начальник служби президента, юрист-консульт;
 • ПОЛІНОВСЬКИЙ В’ячеслав Васильович – кандидат наук, директор Інституту комп’ютерних технологій;
 • ГАЄВСЬКА Ніна – Керівник проектів за напрямами «Суспільство» та «Культура» благодійної фундації «Відкриті серця», випускниця Університету «Україна», багаторазовий волонтер фестивалю «Сяйво надій»;
 • ДІДКОВСЬКА Наталія Анатоліївна – декоратор, фотомайстер, скаут-лідер «Національної організації скаутів України»;
 • ПАТРА Світлана – лауреат і переможниця фестивалів «Сяйво надій» та «Повір у себе», поетеса, журналіст Імідж-центру Університету «Україна», випускниця Університету «Україна»;
 • ГОРОВИЙ Геннадій – член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, автор чотирьох поетичних збірок та однієї прозової книги, автор гімну Університету «Україна», переможець фестивалю «Сяйво надій» у номінації «Літературна»;
 • КОЖУХІВСЬКА Ганна Богданівна – керівник делегації Вінницького інституту Університету «Україна», сурдоперекладач;
 • ЛІТНІЦЬКА ЮліяМиколаївна – начальник виховного відділу Хмельницького інституту Університету «Україна»;
 • ПЧОЛКІНА Уляна – Перша віце-міс конкурсу краси «Краса без обмежень – 2012», чемпіонка України з карате в категорії «Ката на колясках» (Харків, 2014 р.), чемпіонка світу з карате в категорії «Ката на колясках» (м. Бремен, Німеччина, 2014 р.), срібна призерка Чемпіонату Європи серед людей з інвалідністю в категорії «Ката наколясках» (м. Ломмель, Бельгія, 2015 р.), член Громадської ради при Міністерстві молоді та спорту України, багаторазова переможниця фестивалю в номінації «Спортсмен року», громадський діяч і випускниця Університету«Україна»;
 • ШУГАЄВА Ірина Михайлівна– викладач кафедри дизайну Інженерно-технологічного інституту Університету «Україна».

Ведучий заходу − президент студентського самоврядування Роман ПЕРЕХРЕСТ.

Проректор із наукової роботи Віктор ОЛЕФІР і заслужена артистка України, доцент Інституту економіки та менеджменту Світлана МИРВОДА зробили учасникам та гостям фестивалю оригінальний подарунок – заспівали дуетом відому пісню «Рідна мати моя».

Світлана МИРВОДА виконала кілька пісень, з якими нещодавно виступала на одному з концертів у зоні АТО. Представляючи подарунок для Університету «Україна» – прапор України, підписаний бійцями, які боронять Україну від російської навали, співачка сказала:

– Найціннішим є вислів командира 1-ї  штурмової роти: «Не важливо, хто навпроти, а важливо – хто поруч!» Тому я завжди бажаю, щоб у вас були поруч близькі люди, друзі – ті українці, які не зрадять. І щоб ніхто нас не ділив більше на схід і захід, щоб не було у нас у своїй же країні ворогів.

Окрасою фестивалю стали виступи Кирила КИЯШКА; Світлани ПАЛУБЕЦЬ; Мирослава ГОВОРУНА; Лідії ЖАРОВОЇ; Марини ОЛЬШАНСЬКОЇ; В’ячеслава ЛЕТОВАЛЬЦЕВА; Анастасії МАРТИНЮК; тріо з Полтави у складі Карини ДЕНИСЕНКО, Аліни ЛИСЕНКО та Яни ПРИЧИНИ; Маріам КАМАРИ та інших. ХІІІ фестиваль творчості студентів з інвалідністю «Сяйво надій» розширив свої горизонти – до участі долучилися вихованці Київської середньої школи № 168, де в умовах універсального дизайну навчаються і діти з особливими потребами. Серед представників цієї школи під час фестивалю відзначилися Віра Нємкова  і танцювальний гурт «ACCES».

Півфінальний концерт – це лише перша частина яскравого дійства під назвою «Сяйво надій». Наступного дня учасники взяли участь у 15-й Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми навчання та виховання людей в інтегрованому освітньому середовищі у світлі реалізації Конвенції ООН про права інвалідів», здійснили оглядову екскурсію по Києву.

«Сяйво надій»: фінал

19 листопада2015 року в приміщенні Київської школи № 168 відбувся фінальний Гала-концерт ХІІІ фестивалю студентської творчості студентів з інвалідністю «Сяйво надій». Свято зібрало фіналістів фестивалю та гостей. Загалом, цього року у фестивалі «Сяйво надій» взяли участь понад 150 учасників у 12 містах України.

Кульмінацією фестивалю стала церемонія нагородження переможців та призерів.

Гран-прі фестивалю отримав Вінницький інститут за найбільшу кількість учасників, а його представники перемогли у таких номінаціях: Маріам КАМАРА – «Пісенний вернісаж» та «Авторська пісня»; Антон СЛУШНИЙ – «Спортсмен року»; Марина ОЛЬШАНСЬКА – «Відеопрезентації»та «Приз глядацьких симпатій».

Серед представників Києва нагороди за перемогу в номінації отримали Світлана ПАЛУБЕЦЬ («Танцювальні ритми»); Лідія ЖАРОВА («Виконавче мистецтво»), Олександр НЕРОВНЯ («Країна фантазій»); Кирило КИЯШКО («Спеціальний приз журі»). В’ячеслав ЛЕТОВАЛЬЦЕВ, Анастасія МАРТИНЮК та Олексій ТОПЯКОВ отримали приз від Первинної профспілкової організації Університету «Україна».

Хмельничани перемогли в таких номінаціях: Мирослав ГОВОРУН – «Музична»; Сніжана ГОДЛЕВСЬКА – «Художня». Луцький інститут розвитку людини має у своєму активі такі номінації: «Декоративно-прикладна» (Катерина ВОРОВИК) та «Фотографічна» (Дмитро ЛОТОЦЬКИЙ). Максим ПОЛТАВЕЦЬ з Івано-Франківськаотримав перемогу в номінації «Літературна»; Каріна ДЕНИСЕНКО з Полтави – у «Жестовій пісні», Олена ДОВГАЛЬ з Білої Церкви стала однією з переможниць номінації «Фотографічна»

Окрім власне номінацій були й інші призи, якими представники журі або партнери фестивалю могли відзначити кращих, на їхню думку, учасників.

Отже, призвід Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів отримали Максим ЧАЙКА з Вінниці, Дмитро ІСАКОВ з Мелітополя та Ігор ДИБА, який представляв школу № 168.

Ніна ГАЄВСЬКА, Керівник проектів Благодійної фундації «Відкриті серця України» від імені цієї організації вручила спеціальні подарунки – смартфони «IPhone». Їх щасливими власницями стали Лідія ЖАРОВА та Анастасія КАЛУГІНА з Києва, а такожучениця школи № 168 – Віра Нємкова.

ХІІІ фестиваль студентської творчості студентів з інвалідністю «Сяйво надій» вийшов дійсно урожайним – і не лише на перемоги чи подарунки, а і на нові знайомства, нові таланти, нове натхнення та ідеї для творчості на наступний рік.

Замість післямови

Анастасія МАРТИНЮК:

Фестиваль мені дуже сподобався, було дуже тепло та душевно. З нетерпінням чекатиму наступного фестивалю, щоб зустрітися з давніми друзями.

Марина ОЛЬШАНСЬКА:

Усе дуже сподобалося, учасники молодці – показували коженсвій особливий талант, а найбільше мені сподобався виступ дівчат із Полтави –Карини Денисенко, Аліни Лисенко та Яни Причини. Дівчата, як і я, співали жестову пісню. Фестиваль «Сяйво надій» просто чудовий!

Олексій ТОПЯКОВ:

Фестиваль пройшов просто чудово, сподобалось абсолютно все, а особливо – учасники з 168 школи, які виконували пісню з репертуару Mark Ronson & Bruno Mars.

Світлана ПАТРА:

Фестиваль «Сяйво надій» показав усім нам, що справжній талант завжди проб’ється. Було приємно читати вірші учасників номінації «Літературна», спостерігати за виступами на концерті, оглядати виставку. Дуже радує, що Університет «Україна» продовжує цю чудову традицію – фестиваль творчості студентів з інвалідністю «Сяйво надій». І дай Боже, щоб «Сяйво надій» освітлювало дорогу крізь усі складнощі та незгоди життя. Освітлювало дорогу до щастя.

 

Інші світлини за темою можна переглянути за посиланнями:

Фото Анни МУРАШКО: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.423687374488709.1073742144.131876770336439&type=3

Фото Валерії РОЗДАБАРОВОЇ: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.424176514439795.1073742147.131876770336439&type=3

Наталії ДІДКОВСЬКОЇ: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.426817434175703.1073742153.131876770336439&type=3