Творець мелодики до невгамовних віршів

Коли народжується поезія – відбувається потрясіння: емоцій, мислення та стереотипів. Бо поезія – то хаос, внутрішнє суперечливе прочитання світу.

Коли народжується музика – народжується нове життя. Бо музика – то голос любові, то життєдайне джерело води і вогню.

А потім народжується пісня…

Михайло Герц – творець мелодики до невгамовних віршів. Над берегами Латориці він черпав ноти з цілющих джерел і відпускав на волю пісні, благословенні любов’ю. Вроджене відчуття мелодики дозволяє композитору обирати серед пропонованих – найкращі поезії. Вміння відчувати людей дозволяє обирати для співпраці серед авторів – відкритих і талановитих, просто найкращих. Та, незважаючи на злагоджену співпрацю з піснярами та поетами, Михайло Герц завжди був відкритим для роботи з дітьми. Особливе вміння – писати для дітей, розуміти їхній світогляд і передавати музикою це дитяче світосприйняття. А він бо знається на таких речах, адже виріс у родині, де мистецтво було процесом виховання. 

Народився композитор 6 квітня 1952 року на Закарпатті у сім’ї педагогів. За прикладом батька, котрий директорував у музичній школі, Михайло Герц проходить повний курс навчання по класу скрипки, відтак – фортепіано. По закінченню Ужгородського музучилища працює викладачем у музичній школі. В той же час разом з батьком співпрацюють з рядом самодіяльних колективів Мукачева та району. Перші написані пісні почали звучати та приваблювати слухачів на мистецькому фестивалі "Вечори над Латорицею". Адже мелодії Герца співзвучні з мелодикою душі закарпатського краю, а це дороге серцю і вічне, як любов до батьківської хати і підтримка люблячої родини.
Перша збірка пісенних творів Михайла Герца "Рідне місто" вийшла друком в 2006 році. Вона присвячена дітям та юнацтву – шанувальникам сучасної української пісні. В цій збірці у пісенну канву мукачівського митця легко вплітаються народні музичні мотиви поліетнічного Закарпаття.

Друга і третя збірки авторських пісень композитора "Різдвяна зіронька" (2009) та "Золотопад"( 2011), продовжують традиційний пісенний доробок для дітей та молоді.

Варто зазначити, що сьогодні твори мукачівського композитора звучать зі сцен великих і малих міст України та зарубіжжя, де живуть наші співвітчизники, а пісні у виконанні юних співаків стали для багатьох із них запорукою визнання. А за творчий внесок у шляхетну справу відродження української пісні для дітей Михайло Герц став лауреатом конкурсу "Подаруйте дітям пісню". 

«СПИНИ ЦЮ МИТЬ…» – четверта і остання прижиттєва пісенна збірка композитора. Разом із Романом Бойчуком (івано-франківським поетом) Він встиг видати та роздарувати друзям цей спільний творчий доробок. 10 серпня 2015 року видатний український композитор Михайло Герц пішов з життя. Та Йому вдалося зупинити мить, закарбувавши її у вічності. Бо музика, пісня, як і пам‘ять про Михайла Герца – вічні.

Ольга Бреславська

Світлій памʹяті Михайла ГЕРЦА

Не встиг зустрітися з Тобою,
І не потисну вже руки,
Бо обірвалося струною
Життя Твоє. 
Та на віки -
Ти у піснях живий, мій друже:
У вічних нотах і словах.
Ніхто не лишиться байдужим,
Хто їх почує.
Пісня - птах
Тут, на землі; а Ти - маестро
На небі янгольських хорів,
Там, де небачені оркестри,
Де зорі,
Наче ліхтарі,
Мов срібні ключики скрипкові. 
У світі там, де зараз Ти,
Звідкіль не вернешся ніколи,
Спинились миті - 
Назавжди.

Роман Бойчук