Від «Губернських ведомостей»

12469556_527095267464198_8859146168919706996_oТой суботній день 8 січня 1838 року за старим стилем — знакова подія в історії нашого краю: вийшов перший номер першої газети — «Черниговские губернские ведомости», від якої і веде свої традиції нинішня «Деснянська правда». Загалом звідси починається історія чернігівської преси та історія чернігівської журналістики.

У ті далекі роки «Губернские ведомости» були, перш за все, офіційною газетою, що видавалася з метою «облегчення канцелярий в производстве дел сокращением переписки и доставления как присутственным местам, так и частным лицам средств получать сведения, относящиеся к исполнению и соображению». У офіційній частині газети публікувалися урядові й місцеві губернські документи, розпорядження.

Виходила і «неофіційна частина газети», що висвітлювала життя губернії, Росії і зарубіжжя, подавала матеріали з місцевої економіки, географії, історії, фольклору й етнографії, публікувала твори місцевих авторів. «Золотим віком» неофіційної частини «Черниговских губернских ведомостей» можна по праву вважати п’ятдесяті роки, коли навколо газети сформувалося коло літераторів і істориків.

Значна заслуга в тому належала тодішнім редакторам неофіційної частини газети Миколі Білозерському та Олександру Шишацькому-Іллічу. Останній на її сторінках опублікував чимало записаних ним народних легенд і приказок, а також уривки зі своєї майбутньої книги «Местечко Олишевка в историческом и этнографическом отношении», вірші, які потім вийшли книгою «Українська квітка».

В юні роки почав своє багатолітнє співробітництво з «Ведомостями» історик і краєзнавець, граф Григорій Милорадович. У них він уперше опублікував цікаві документи і матеріали з історії стародавнього Любеча, в тому числі й відомий «Любецький синодик». Уперше в газеті були опубліковані розділи із праці Опанаса Шафонського «Черниговского наместничества топографическое описание», що було написане ще наприкінці ХУІІІ століття. 

В газеті також публікувалися історики, фольклористи й етнографи, письменники Олександр Лазаревський, Опанас Маркович , Миколи Маркевича, Микола Білозерський, Пантелеймон Куліш, Дмитро Грембецький, Стеран Ніс, Іван Кулжинський. На її сторінках уперше побачили світ чимало байок і ліричних поезій Леоніда Глібова, вірші Миколи Вербицького і Анатоля Свидницького – у майбутньому відомих українських письменників.

Scan_1

Scan_2

В 1906 році неофіційна частина газети стала видаватися окремо під назвою «Черниговское слово». Самі ж «Черниговские губернские ведомости» припинили існування після лютневої революції 1917 року, причому кілька останніх їх номерів вийшли українською мовою, а головною газетою губернії став «Голос труда» – орган губернської Ради робітничих і солдатських депутатів.

У роки громадянської війни газета кілька разів змінювала назви, але завжди залишалася голосом трудящих мас. У 1918 році, коли кайзерівські війська окупували Чернігівщину, виконком губернської Ради перебазувався у місто Почеп теперішньої Брянщини, де газета виходила під назвою «Известия Черниговского губернского и Почепского уездного исполкомов Советов рабочих, крестьянских и красноармейских депутатов».

Під час наступу денікінських військ, коли на Чернігівщину евакуювався уряд Радянської України, газета мала назву «Известия Совета рабоче-крестьянской обороны Украины и губернского исполнительного комитета».

На початку 20-х років у газеті, що виходила під назвами «Красное знамя» і «Червоний стяг», співробітничали і друкувалися відомі українські поети Василь Блакитний і Павло Тичина. Кілька місяців «Красное знамя» очолював Микола Слав’ятинський, у майбутньому відомий перекладач.

У 1932 році було створено Чернігівську область, і газета отримала назву «Більшовик». У ній працювали письменники Олекса Десняк, Михайло Хазан, Пилип Рудь, Борис Левін, Василь Нефелін, Абрам Кацнельсон. У березні 1937 року із колективом «Більшовика» зустрічався наш видатний земляк, кінорежисер Олександр Довженко. На жаль, саме у ті передвоєнні роки були необґрунтовано репресовані Андрій Михайлюк, Василь Нефелін, інші співробітники та автори обласної газети.

У роки фашистської окупації Чернігівщини обласна газета стала «партизанкою». 21 лютого 1943 року у обласному партизанському з’єднанні, що базувалося тоді на території сусідньої Брянщини, в умовах підпілля, вийшов перший номер газети «Більшовик». Всього побачило світ 16 номерів цієї газети загальним тиражем 40 тисяч примірників. Зі сторінок газети лунало закличне і дотепне слово партизанського поета Степана Щуплика, автора книг «Пісні Лісограда» та «Пісні партизана діда Степана», який у повоєнні роки працював у «Деснянській правді». Ось лише кілька поетичних рядків партизана Степана Щуплика:

Ми почули самольот
Над сосновим гаєм,
Як зробив він поворот,
Зраділи без краю.
У землянці навіть хворі
Позабули свої болі. 

Мужньо боролися із ворогом на фронтах і в партизанських загонах співробітники «Більшовика». Колишній завідуючий відділом листів Григорій Балицький брав активну участь у організації партизанської боротьби на території нашої області, очолював диверсійну групу обласного партизанського з’єднання, на рахунку якої більше сотні пущених під укіс ешелонів противника із живою силою, технікою та озброєнням. Хоробрий партизанський командир удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Тринадцять довоєнних співробітників газети не повернулися із фронтів Другої світової, серед них Петро Артеменко, Лев Водоп’янов, Йосип Гальперин, Олекса Десняк, Микола Журавський, Марк Зумський, Григорій Левін, Василь Новіков, Григорій Новик, Михайло Островський, Пилип Рудь, Федір Таран, Михайло Хазан.

21 вересня 1943 року радянські війська визволили Чернігів від фашистських окупантів, а вже 7 листопада вийшов перший номер обласної газети під сучасною назвою – «Деснянська правда».

Газета перших повоєнних літ – найбільш повний літопис того, як своєю невтомною працею трудящі нашого краю піднімали із руїн і попелу міста і села. Зі старих підшивок можна дізнатися про те, як згодом споруджувалися, ставали до ладу і нарощували потужності гіганти обласного центру – хімічний, текстильний, радіоприладний, інші підприємства, як освоювалися у південних районах області родовища нафти і газу, як розвивалося сільське господарство.

Із вдячністю і повагою ми називаємо сьогодні творців нашої газети повоєнних десятиліть, журналістів із добрим іменем. Передусім це колишні редактори Михайло Черевко, Євген Писаревський, Феодосій Сендзюк, Іван Музиченко, Володимир Борисенко та Леонід Ісаченко. Нині працює редактором Людмила Пархоменко.

Добре відомими були читачам газети імена Іллі Оліферовського, Миколи Лихачова, Бориса Коваленка, Василя Мірошниченка, Кузьми Журби, Аркадія Полоцького, Михайла Брезкуна, Зіновія Кругерського та Валерія Інютіна, Володимира Бібчука, Андрія Фомічова, Петра Пулінця, Станіслава Реп’яха, Володимира Савченка, Тетяни Баскіної, Лариси Махіної, Григорія Янушкевича, Віктора Мухи і Елли Мухи, Лідії Кузьменко, Валентини Будко, Михайла Єрмоленка, Володимира Сапона, Миколи Будлянського, Олександра Каранди і Олени Каранди, Віталія Леуса, Петра Куценка, Євдокії Тютюнник та багатьох інших.

У 1967 році газета була нагороджена орденом «Знак Пошани». Згодом до цієї нагороди додалася Почесна грамота Президії Верховної Ради України.

Володимир Сапон

 

СТОРІНКАМИ ПЕРШОГО НОМЕРА за 8 січня 1838 року

На першій сторінці вміщено рішення цивільного губернатора (цю посаду на той час обіймав генерал-майор Микола Жуков) про затвердження цін на поставку в поточному році купцем п’ятої гільдії Зверєвим одягу і взуття для арештантів:

«Цены сіи следующие: за одну рубаху мужескую по одному рублю и 70 к., одни порты по 1 р. 10 к., пару летних онуч по 40 к., холстяной мешок по 50 к., армяк или другую длинную одежду по 9 р. 20 к., шапку летнюю по 80 к., за пару сапогов по 3 р. 50 к. В зимнее время, кроме рубахи, портов, мешков, зипуна и сапог: за пару суконных онуч по 1 р. 10 к., шаровары крестьянского сукна без подкладки 5 р. 40 к., шубу овчинную 10 р. 60 к., пару теплых рукавиц 1 р. 40 к. Для женского пола в летнее время, кроме мешка, зипуна, сапог и онуч: за рубаху 1 р. 70 к., холщевую юпку 1р. 10 к., суконную юпку 2 р. 60 к. и платок в летнее и зимнее время 80 коп.»

У розділі «Объявление и извещение» Новгородське губернське правління повідомляло про недопущення до державної служби і дворянських виборів штабс-капітана Петра Горнова, засудженого за крадіжку майна, відібраного у військових дезертирів; Сант-Петербурзьке губернське правління сповіщало про позбавлення дворянства Микити Добриніна, засланого до Сибіру на поселення за представлення фальшивих документів. Вороньківська посадська ратуша повідомляла про втрату річного паспорта п’ятої гільдії купецьким онуком Антоном Шиліним, Шеламовська посадська ратуша — про те, що у міщанина Єлізара Бєлкіна у місті Харкові було витягнуто із кишені гаманець, у якому було 550 рублів і три паспорти, видані на його ім’я, а також Івана Могущева і Євстрата Бєлкіна.

12469556_527095267464198_8859146168919706996_o

Наступний великий розділ — список призначених «на основаніи Высочайше утвержденного в 5-ый день іюня 1837 года Положения о земской поліціи» старших засідателів до земських судів та станових приставів. Наприклад, старшим засідателем земського суду Чернігівського повіту призначено відставного поручика Аполлона Немиського, а приставами цього ж повіту — колезького реєстратора Михайла Єнька, титулярного радника Василя Борисенка та губернського секретаря Єгора Красовського. По Ніжинському повіту становими приставами стали відставний артилерії штабс-капітан Іван Столиця, штабс-капітан Петро Мандрика і губернський секретар Михайло Лосина, по Борзнянському повіту — титулярний радник Петро Тичина... Всього згадано більше тридцяти осіб.

У розділі «О бродягах» сповіщалося про засудження за бродяжництво у Чернігівській губернії і відправлення Василя Федорова у розпорядження Севастопольського і Миколаївського військового губернатора.

Цікавими є «Прибавленіе...» до «Черниговских губернских ведомостей». Починається воно цінами на «разные потребности» у Чернігові. Отож на час виходу першого номера нашої газети пуд першосортного борошна коштував 4 р., другого сорту — 2 р. 80 к., третього — 1 р. 80 к., пуд житнього борошна — 70 і 75 к., пуд гречаної крупи — 1 р. 10 к. і 1 р. 20 к., пшона — 1 р. 60 к. Віз соломи коштував 80 к. і 1 р. 20 к. Фунт яловичини: кращої — 12 к., середньої — 10 к., найдешевшої — 7 к., солонини — 7 і 8 к. Фунт кращої свіжої риби — 20 к., середньої — 15 к., найдешевшої — 12 к. Солені осетрина і севрюга коштували 40 к., сьомга — 80 к., судак — 12 к., ікра малосольна — 1 р. 80 к., ікра солена паюсна — 1 р. 40 к. Масло за фунт: коров’яче 45, 40 і 30 к., горіхове — 1р. 20 к., макове — 80 к., конопляне — 23 к. Мед: червоний — 35 і 32 к., білий 35 к. Свічки: воскові — 2 р. 50 к., сальні — 34 і 35 к. Віз березових дров коштував 1 р. і 1 р. 30 к.

У «курсі на золото і срібло» зазначалося таке: золото напівімперіал — 18 р. 30 к., срібний рубель старий — 4 р. 40 к., новий — 3 р. 52 к., золотий червінець — 10 р. 20 к., срібний талер Голландії — 5 р. 40 к., талер Австрії — 4 р. 80 к.

У розділі про фабрики, а їх губернія мала 29, дізнаємося, що найбільше було суконних — 19. По три полотняні і парусинові, по одній — килимова, шерстяних виробів, паперова, солом’яна по виготовленню італійських капелюшків. Заводів діяло 1261. Серед них — 1114 винокурень, 26 свічкових, 22 «кожевных», 12 миловарень, 4 салотопень, один з виробництва пороху і 50 — селітри, 3 — з виготовлення скла, одна цукроварня... До заводів також належали 27 господарств із розведення іспанських овець, 17 — коней, 8 великої рогатої худоби. Такою була економіка губернії на час виходу першого номера нашої газети.

Завершувалося «Прибавленіе...» таким оголошенням: «У Чернігівської губернії Мглинському повіті містечку Почепі, що належить генерал-ад’ютанту Клейнміхелю, із дозволу виконуючого обов’язки Чернігівського, Полтавського і Харківського генерал-губернатора графа Олександра Строганова, встановлюється новий ярмарок у день Богоявлення Господнього на дводенний строк, із найменуванням його Хрещенським».

Віддруковано перший номер газети у друкарні губернського правління, яка відкрилася 1807 року. Водночас нагадаємо, що перше періодичне видання в Україні з’явилося 1776 року у Львові — це була «Львівська газета», що видавалася французькою мовою. У Східній Україні першими газетами були «Харковский еженедельник», що побачив світ 1812 року, та «Харковские известия», що вийшов у 1817 році.

Єдиний примірник першого номера «Черниговских губернских ведомостей» зберігається у Російський національній бібліотеці, що у місті Санкт-Петербурзі.

Володимир Сапон

Публікації: