Поетеса, яка закликає світ до справедливості

Щоб не збідніти і не вичерпуватися, світ потребує духовного підживлення - літератури, яка наповнює його життям, а особливо самобутньої жіночої поезії, яка привносить у це життя нове дихання.

Важко назвати точну дату зародження жіночої поезії ...

Російська поетеса Лідія Авілова, що жила і творила два століття тому, вважала, що поезія не є проявом будь-яких особливих талантів, вважаючи це справою буденною. Зауважимо, що це писала людина, чия творчість стала справжнім одкровенням в російській літературі XIX століття. Тієї ж думки дотримувалися і сучасники Авиловой - Г.Бичер-Стоу і Шарлотта Бронте, які шукали відповіді на одвічне питання «що ж таке людські почуття?». І навіть Юлія Жданівська була майже такої ж думки про поетичний дар. Творчість цих авторів на слуху і понині. Як би екзотично ці визнання не звучали, але жінкам не так-то просто було переступити психологічний рубіж, впевнено заявивши про себе. Анна Ахматова писала: «На жаль! Ліричний поет зобов'язаний бути чоловіком»... Що це - початок боротьби за гендерну рівність в XX столітті або визнання комплексів в натуральному вираженні почуттів і світовідчуття ?! Можна довго блукати в пошуках відповіді на це питання, але краще зануритися в історію жіночої поезії, а там ...

Там справжні перлини, такі як Мехсеті Гянджеві. Помітна азербайджанська поетеса жила і творила в XI-XII ст. Її рубаї, що за своєю красою і змістом перегукуються з творчістю великого Омара Хаяма, залишили унікальий відбиток в азербайджанської поезії. Вони перекладені на різні мови і охоче читаються в різних куточках світу. Варто зазначити, що на 36-й сесії Генеральної асамблеї ЮНЕСКО було прийнято спеціальне рішення про святкування 900-річчя Мехсеті Гянджеві. Примітно, що Мехсеті ханум жила і творила в місті, де на той час вже був вкоріненим Іслам. Кожен, хто мав щастя ознайомитись з її лірикою, захоплюється не тільки приголомшливими творами східної поетеси, а й безмежністю її таланту.

У плеяді блискучих азербайджанських поетес багато яскравих імен. Серед них варто згадати Агабейім Ага, відому як Агабаджі. Вона прославилася чудовими, проникливими баятами, повними туги за Батьківщиною.

Яскравою зіркою азербайджанської поезії XIX століття стала Хуршідбану Натаван. Її творчість, і досі недокінця досліджена - надбання світової літератури. Натаван - дочка карабахського хана Мехтігулу і внучка Ібрагім Халіл хана. Карабах споконвіку піддавався ворожим навалам, знав багато воєн і кровопролитних битв, тут завжди була в пошані відвага, мужність і завзятість, а зрада каралася смертю. Знала б ця хлібосольна земля, кого пригріла вона ... Віроломні вірмени, які переселилися в Карабах після Туркменчайского миру між Росією і Іраном, зрадили край, в якому знайшли притулок і гостинність, згодом окупувавши цю споконвічно азербайджанську землю за сприяння все тієї ж Росії.

Хоч як це прикро, але Карабах нині перебуває під п'ятою вірмен...

Але повернемося до Хуршідбану... Виблискуючи розумом і талантом, вона здобула собі шану і повагу, а в ханському палаці останню спадкоємицю престолу звали не інакше як «Єдиною перлиною», проте самої Натаван було по серцю називатися «Хан гизи» - ханської дочкою, згодом в народі саме так і будуть величати прекрасну азербайджанську поетесу, що створила справжні перли азербайджанської поезії. Натаван отримала домашню освіту, вона досконало володіла не тільки азербайджанською, а й арабською, перською мовами, писала вірші цими мовами. До багатогранної творчості Натаван звертаються поети і письменники, її газелі (жанр азербайджанського віршування) перекладені на музику і виконуються майстрами мугама - ханенде.

ХХ століття подарувало азербайджанській поезії Мірварід Дільбазі, Нігяр Рафібейлі, Медину Гюльгюн, Хокуму Біллурі і багато інших блискучих поетес.

У сучасній азербайджанській поезії багато жіночих імен, і сьогодні це не здається чимось дивовижним. Ці вірші змушують задуматися, налаштовують на ліричний лад. Однією з таких поетес, чия творчість зворушує найтонші струни душі, є Маіра Нагігизи. Вона не тільки створює яскраві словесні композиції, а й ретельно їх досліджує. Протягом довгих років Маіра Нагігизи поєднує педагогічну і науково-дослідну діяльність, будучи доктором філологічних наук, вона очолює кафедру «Сучасної азербайджанської мови» Азербайджанського Державного Педагогічного Університету. Пані Нагігизи - автор понад 40 книг (25 з ​​яких присвячені дослідженню шляхів використання азербайджанської мови), близько 15 художніх творів. У своїх віршах вона звертається до мальовничої природи Азербайджану, його багатовікової історії і, найголовніше, морально-духовних цінностей. 

Її вірш «Журавель» наповнений сумом і смутком. Зрозуміло, цей образ характерний не тільки для азербайджанської поезії, адже автори багатьох країн світу зверталися до цієї теми, лірично описуючи зграї журавлів, що летять в небі. Однак варто зізнатися, що вірші азербайджанських поетів, пройняті особливою тугою і драматизмом.

Наприклад, у вірші «Журавель» Маіра ханум немов перешіптується зі зграєю журавлів, пише про страждання, що випали на їх долю. Вірші пройняті болем жіночої душі, що закликає людей і природу до милосердя. А вірш «Хмара» - це не тільки пошук відповідей, а й заклик до відповідального ставлення людини до природи.

Вірші пані Нагігизи несуть високий посил - вони не просто звертаються до проблеми, а й змушують задуматися. Вони розвіюють відчуття про «тлінність» людини, зміцнюючи віру в його віковічне:

Життя, як в маренні, минає
Всі біди відведи, благаю.
Від тебе я підмоги жду,
Ти ж сама хворою блукаєш.
 
Хто нами водить з висоти,
Хто дарує щастя квіти?
Подібно до Маіри, ти
Стомлена, з сумою блукаєш.

Нагігизи далека від повчань і опису непорушних істин тієї самої сили, вона волає до підсвідомості людини, пробуджує інстинкт самозбереження і змушує окинути поглядом минуле. 

Маіра Нагігизи постає в образі Матері, яка плекає своє дитя, відповідаючи на одвічне питання: «З чого починається Батьківщина». Вона закликає світ до справедливого ставлення до трагедії азербайджанського народу, що зазнав нападок, окупації і розуму незбагненним тортурам. Це голос трепетною жіночої душі, голос, що йде з самого серця:

Хто багатий, а хто бідніший,
Хтось збирає речі,
Просто камінь лал блискучий,
Що в гної біля паркану.

Чи не поспішаю піти зарання,
Але і жити навіщо без пуття?
Час настане, і у бога
Буде на суді Маіра.

 

Магеррам Гусейнов
доктор філологічних наук

Шепіт віршів Маіри ханум 

Вразити, здивувати досвідченого сучасного читача, а особливо шанувальників поезії в Азербайджані, не так-то просто. Ця поезія перевертає уявлення про те, що здається нудним і тужливим своєю одноманітністю, а може, таким і є, що кочує від століття до століття в образах любові і героїзму, Батьківщини і чужини, надії на Бога, що дарує світло в непроглядній пітьмі. Минають роки, змінюються покоління. Незмінно тільки одне - у кожного покоління свої ідеали і спосіб життя, ними навіяний. Так, одвічний конфлікт батьків і дітей надає імпульс вічно молодому  життю. Непорушна істина в тому, що художня література і зокрема поезія, вперше науково доведені Аристотелем, окреслюють контури людської духовності, яким і зобов'язані всі громадські досягнення.

Безмежний не тільки космос, як стверджував великий Ньютон. Але як же окреслити контури майбутнього, створеного словом, чи можливо це? Хто б що не говорив, образ Людини в пошуку свого «Я» вперше був створений в азербайджанській поезії Насими. Поет, який вважав людину уособленням і втіленням Бога, показав не тільки його силу, але і цілі, варіанти застосування цієї самої сили. Питання, до яких звертався великий Насими, на багато століть випередили свою епоху, як через кілька століть англійською сказав Байрон. Однак йому і в голову б не прийшло, що за ці питання живцем здерли шкіру симпатичної і талановитої молодої людини.

З XVI по XX ст. азербайджанська поезія оберталася на орбіті Любові і Суму Мухаммеда Фізулі, і тому невипадково, що Мірза Фатали Ахундов, який чудово відчував слово і знав його роль в суспільному розвитку, намагаючись визволити азербайджанську поезію з цього полону, вигукував: «Фізулі - Не поет, він тільки майстер, його творіння не мають ніякого впливу».

Гостре перо поезії на злободенні соціальні питання вперше направили два великих поети Ширвану - Сабір і Хаді, а після підхопив і Джавід. Потім були зворушливий Мушфіг і Сулейман Рустам, який передав у віршах і привселюдно заявив про трагедію народу, жорстоко критикував все те, що віддаляє людство від людяності Мамед Араз, Муса Ягуб. Раміз Ровшан, який розкрив справжню личину, виворіт суспільства і ще десятки поетів, чий талант не був повною мірою розкритий літературним середовищем.
З усією відповідальністю можна сказати про те, що Маіра Нагігизи відноситься саме до плеяди діячів, чий талант ще не повністю осягнутий літературним середовищем. 

Маіра Наги гизи Гусейнова народилася в селі Суст Бабекского району Нахчиванської Автономної Республіки Азербайджану. У 1984 році з відзнакою закінчила філологічний факультет нинішнього Азербайджанського Державного Педагогічного Університету. Довгі роки М.Гусейнова поєднувала викладацьку діяльність з науковою роботою. У 2012 році М.Гусейнова захистила кандидатську, а в 2017 році - докторську дисертацію з філології. Нині М.Гусейнова очолює кафедру «Сучасний азербайджанську мову» АГПУ. М.Гусейнова - лауреат премії «Гизилгялям», удостоєна багатьох нагород і у викладацькій діяльності. М.Гусейнова була нагороджена нагрудним знаком «Передовий працівник освіти» Міністерства Освіти Азербайджанської Республіки, а також була обрана «Кращим вчителем року». Гусейнова - член Спілки письменників Азербайджану, автор багатьох літературно-науоквих праць.