Олена Євтєєва презентувала «Вітер з літер»

О, Господи, дозволь мені сказати!
Ще й так, щоб аж глибинне ворухнулось,
щоб у народу серце стрепенулось
і перестало болісно ридати.        
Моєму слову дай снаги торкати
душі людської потаємні струни.
Хай в ній стремління вікове відлунить
і допоможе Правду відшукати!

Цими піднесеними рядками поетеси Олени Євтєєвої розпочалася презентація у Національному музеї літератури України її нової збірки – «Вітер з літер». Саме вірш, винесений у епіграф, якнайкраще передає характер поетичного стилю й таланту авторки й окреслює ту мету, заради якої вона взялася за перо, вважає літературознавець Римма Товкайло.

Не секрет, що в кожного, хто пише, своя мета. Хтось пише – відверто – задля розваги, для когось важлива – від початку – комерція, хтось прагне слави поета – це надає ваги в певному середовищі. Олена пише тоді, коли не може не писати, її мета – правда, яку вона шукає сама, допомагаючи пізнавати правду своєму народові, розповідає йому про свої прозріння й осяяння так просто, природно, щиро, як їй підказує її серце.

Тематика віршів Олени різноманітна: це і природа, й люди, й кохання жінки, краса й неповторність молодості, жага життя, щастя життя, прощання з юністю, і швидкоплинність всього живого на цій землі. Про що б вона не писала, це поезія напруження почуттів, високого громадянського звучання.

Її вірші короткі, наче спалах блискавки – дві-три строфи, але так само як спалах, вони висвічують у душі людини щось особливе і важливе, без чого вона б людиною і не була.

У передмові Леся Мудрак зазначила: «Класичні у своєму формотворчому, але несподівані в емотивно-образному контексті, твори Олени Євтєєвої, шукають свого справжнього читача. Адже, енергетика текстів вражає своєю щирістю і непідробністю. Лірична героїня щораз перевілюється: від спраглої жінки - до борчині-амазонки, від ліричної панянки - до громадської діячки. Це їй вдається легко і переконливо. Сподіваюся, що вірші авторки знайдуть відлуння почутості у сучасному літературному процесі, в якому, як на мене, для природності завжди є місце».

Автор зазначила, що у нова збірка складається з трьох розділів: «Є роздуми, моя життєва філософія, лірика, громадянська поезія. Звертаюся до теми історії чи подій 2013-14 років, бо вважаю, що розуміння багатьох явищ приходить через емоцію, співпереживання, які викликає вірш. Щиро вдячна людям, які допомогли моєму задуму здійснитися – Олегу Спіженку, Ігорю Найді, Олегу Мусію, Андрію Гуку. Окрема подяка Миколі Стратілату та видавцю Володимиру Шовкошитному («Український пріоритет»). В моєму житті люди, яких зустрічаю у різні періоди і за різних обставин, мають визначальне значення. Мені щастить на людей зі щирими душами».

Ця збірка не випадково називається «Вітер з літер»: вона відображає душевні стани, які, мов вітер, то налітають потужними поривами, то піднімаються з самої глибини єства тихим смутком, порухами печалі, радості, умиротворення, ніжності… Одна з її тем – Майдан. Адже справжній поет завжди там – де його народ, бо він живе його прагненнями, його мріями і сподіваннями на майбутнє. І коли у 2013 народу народ вийшов на протест проти сваволі влади, Олена Євтєєва не могла залишитися осторонь. Вона була з віршем на плакаті на Марші мільйонів 1 грудня 2013 року.

Як волонтер-доброволець, вона працювала під час Майдану у Медичній службі Штабу національного спротиву, що розміщувалася у Будинку Профспілок. Була не лише свідком, але й учасником подій. Лише частка пережитого зафіксована в її віршах, але ці вірші – безцінні. Вони писались не потім, по завершенню всіх подій, а з’являлись під час подій і певною мірою є документальними свідченнями епохи.

Безпосереднім продовженням теми Майдану у творчості поетеси стала тема війни. Вона сприймає її по-жіночому: не як зіткнення підрозділів, обстріли і атаки, а як одвічну боротьбу Добра і Зла, у якій на олтар незалежності кладуть свої життя найкращі сини України. Але у її віршах на тему війни немає пафосу чи ура-патріотизму – вони щемно-гіркі, адже хто як не жінка-мати може по-справжньому відчути біль втрати.

Олена Євтєєва зазначає, що частина книг поїде з волонтерами на Схід, кошти від проданих примірників будуть спрямовані на підтримку захисників України.

Презентація поетичної збірки стала справжньою культурно-мистецькою подією. Читання віршів перемежалося музикою. Музичні твори виконували Олена Доброскок, Ольга Нестерук (скрипка), Олена Поночевна, Лариса Кухаренко (фортепіано), Ярина Товкайло (сопілка). Ганна Іфтоді заспівала кілька українських романсів.

Авторку вітали дрзі-колеги з поетичного цеху. Надзвичайно приємно, що на презентацію у столиці прийшов народний художник України Микола Стратілат, гравюри котрого прикрасили поетичну збірку.

На презентації також були присутні військовослужбовці 25 бригади Національної гвардії України та школярі, котрі на прикладах високої громадянської лірики не лише формують свої літературні смаки, але й пізнають найвищі злети духу свого народу, що він демонструє у тяжку годину випробувань.

Нам потрібне слово, яке рятує від загрузання у часі і злобі дня та дає наснагу жити і відчувати не зважаючи ні на що. І ми його отримуємо, впустивши в душу «Вітер з літер».

Відгуки

Письменник Сергій Сингаївський:

«Олено, без усяких перебільшень скажу, що Ваші вірші мене просто вразили. Якщо спробувати одним реченням, то навіть два рядки "…Та промовиста пам'ять і свіжі могили, куди цвіт український злетів..." - це такий образ, який гідний Довженка. Дуже хотілося б, щоб більше Ваших поезій було покладено на музику. Читатиму збірку і, гадаю, ще не раз напишу Вам про свої враження».

Тетяна Палатна:

«Сьогодні провела з користю час, відвідавши презентацію книги Олени Євтєєвої " Вітер з Літер". Сиділа на заході, а сама не могла дочекатися, щоб доторкнутися до поезії власноруч. Доторкнулася...прочитала на одному диханні, залишиться надовго. Правильно хтось сказав: "Поет не повторює теми, стиль, а слова черпає із книги свого серця" Це серце великодушне, тому нам є на що сподіватися… і чекати нових зустрічей, нових збірок! Дякую за поліфонію почуттів!!!»

З фейсбук сторінки «Військова частина 3030»:

«Особовий склад 25 бригади охорони громадського порядку відвідав Національний музей літератури України, де відбувалась презентація збірки «Вітер з літер» Олени Євтєєвої. Збірка віршів наповнила душу присутніх світлими емоціями, які дозволили поринути у світ свіжих образів та асоціацій. Гвардійці залишились в захваті від проведеного вечора та сподіваються, що вірші авторки знайдуть своїх читачів».

Оксана Тотовицька:

«Дякую  за таку чуттєву презентацію збірки віршів "Вітер з літер". Прочитала всю книгу на одному диханні! Слова так ніжно і водночас сильно та влучно стали на рядки. Бажаю подальших творчих успіхів та радісного натхнення!»

Анна Кочеровська:

«У стінах Переяславської музичної школи відбулася прекрасна подія - презентація поетичної збірки Олени Євтєєвої "Вітер з літер". Олена – надзвичайно талановита, творча, харизматична особистість, яка до того ж має тверді, непохитні принципи та активну громадянську позицію. Презентація пройшла на єдиному диханні - цікаво, динамічно, емоційно. Справжньою прикрасою стали музичні вкраплення у виконанні наших чарівних викладачів: Олени Доброскок, Ольги Нестерук та Олени Поночевної. Вірші прозвучали з вуст авторки та учнів ЗОШ №2. Поетесу представила Римма Товкайло, яка майстерно "зібрала" усі виступи в єдину низку, створивши справжнє намисто з дорогоцінних перлин поезії та музики. Я пишаюся тим, що маю честь знати таких чудових людей. Олено, натхнення тобі, творчої енергії, з нетерпінням чекаємо продовження!»

Ольга Самар:

«Друзі, Олена Євтєєва - це моя прекрасна, талановита, глибока, з великим щирим серцем і співочою душею подруга! Я дуже пишаюсь дружбою і ціную цю Людину! Її мереживо слів дістає глибин душі. Нових звершень і досягнень».

Тамара Сидоренко:

«Презентація книги Олени Євтєєвої "Вітер з Літер" залишить надовго прекрасні спогади від сильного і ніжного слова поетеси».

Любов Бега:

Жага до життя, покора неминучому, воля розуму і спокій душі - і це все в одній блакитній книжечці. Оленко, захоплююсь твоїм вмінням бачити більше і відчувати глибше. Дякую за подаровані емоції, за твою уважність і щирість. Жити і творити!

Тетяна Череп-Пероганич:

Поезія Олени – це те, що читаєш, перечитуєш, і потім тримаєш у своїй пам'яті, носиш десь глибоко у собі. Скільки б хто не тулив сьогодні незграбно рядки до рядків, аби проштовхнутися в ряди поетів задля, як дехто вважає, ковточку легкої слави, тільки справжнє залишиться справжнім. Перевірено життям, долями, часом...

Олександра Мазіна:

Олена Євтєєва презентувала свою нову збірку «Вітер з літер». І правда, від кожного слова зривається вітер, він змінює напрям і силу, обіймає або б’ється об тебе з усіх сторін, щоб достукатися до свідомості чи підсвідомості, але достукатися (!), розірвати всі твої захисні бар’єри і зачепити за глибоко заховані душевні струни, змусити їх відчути ритм і мелодію вітру, відгукнутися, розкритися назустріч…

Довідка: Олена Євтєєва народилася 22 серпня 1975 року у Переяславі. Навчалася у місцевому педагогічному університеті імені Григорія Сковороди (спеціальність – вчитель історії та народознавства). Писати вірші почала в університеті. Автор збірки «Дух дощової симфонії» (2007 рік). Працювала журналістом, прес-секретарем публічних осіб. Учасниця Революції Національної Гідності (у складі штабу Медичної служби). Вважає, що найбільше надбання в її житті – зустрічі з людьми, які надихають, взаємозбагачення світлими емоціями.

Сторінка автора у Фейсбуці: https://www.facebook.com/evteevaom

Олесь Євтєєв