Словʼянські духи завітали на Дніпропетровщину

А ви знаєте, як виглядали словʼянські духи? Чи могли вони чаклувати? Де жили? Що їли на обід? Були небезпечними чи навпаки допомагали нашим прапрабабусям? Ні? То маєте можливість дізнатися!

Двічі – 27 лютого та 2 березня – між столицею Чехії Прагою та Дніпром було протягнено справжнісінький  казковий міст.

А точніше, між Галереєю головного міста Праги та Дніпропетровською  обласною бібліотекою для молоді. Ще десятки місточків перекинено онлайн до бібліотек області. До Дніпра завітала гамірна компанія найрізноманітніших словʼянських духів. Та ще й найближчих європейських друзів з собою привели.

Таємниці міфологічних створінь відкрились юним дніпропетровцям на інтерактивній лекції «Слов’янські духи, хто вони?». Лекцію проводили онлайн українська дитяча письменниця з Праги Олена Лань та художниця Вікторія Мащенко, студентка Львівської Національної академії мистецтв, яка тепер також живе у столиці Чехії.

Заходи відбулись завдяки підтримці Освітнього центру в палаці Коллоредо-Мансфельд (Карлова 2, м. Прага, https://www.ghmp.cz/budovy/colloredo-mansfeldsky-palac/ )

Організатор з боку України – Еліна Заржицька, Золота письменниця України, керівник секції літератури для дітей та юнацтва «Джерело» при Дніпропетровскій обласній організації НСПУ.

«Знаєте, що справді страшно? Коли розмовляєш з подругою-письменницею з Дніпра, розповідаєш, що Празька галерея підтримала твою ідею з інтерактивними лекціями онлайн в Україну, вона пропонує тобі прочитати її для десятків дніпропетровських бібліотек і без жодного надриву пояснює, що в разі обстрілів, діти у деяких районах  просто відключаться. ЯК АБСОЛЮТНО БУДЕННУ РІЧ! – емоційно наголосила пані Олена. – А коли я вжахнулася, з сумною усмішкою каже: «До всього звикаєш, Олено. І починаєш розуміти, що життя триває, попри все. Діти мають якомога глибше пізнати своє коріння. Особливо тепер. І зрозуміти, що Україна справді є частиною Європи. Ти ж саме це у своїй лекції доводиш?». – І продовжує: по суті те саме сказала мені і завідуюча відділом освіти Галереї головного міста Праги Люція Гашковцова: «Діти  бачать нашу програму і розуміють, що європейський світ про них справді думає. Це допомагає їм відчути себе частиною Європи. Це дуже важливо. Якщо зазвичай на лекцію до нашого освітнього Центру приходить приблизно 20 дітей, то з Дніпра прийшло понад 500! Неймовірно!»

І ці лекції – дієва підтримка роботі бібліотек. Адже на Дніпропетровщині зазнали руйнувань 13 бібліотек, зокрема, 10 сільських: у Нікопольському, Синельниківському та Дніпровському районах. Одна – у м. Нікопоі та 2 у м. Дніпро.

Організатори заходів задоволені, що понад 500 юних дніпропетровчан із різних міст та селищ області долучились до нової, цікавої інформації, отримали позитивні враження. А бібліотекарі сподіваються, що цей Казковий міст міцнітиме і стане справжнім мостом Дружби та Співробітництва.

Довідка.

Письменниця Олена Лань є:

• Лауреаткою літературно-мистецької премії ім. П.Куліша, присудженої Міжнародною літературно-мистецькою академією України «За модерну обробку української демонології» (2019 р.).

• Володаркою відзнаки «За майстерність» VІІ Міжнародного конкурсу «Казка сьогодні» (Німеччина-Україна, 2019 р.)

• Послом миру – лауреаткою Міжнародної літературної премії миру за 2020 рік, присудженої Міжнародним Центром «Незалежне посольство миротворців» (Німеччина), Міжнародним Арт-центром Klas’s Arts Center San Francisco (США, Сан-Франциско), асоціаціями «Міст Пегасу» й «Форум миру» (Німеччина, Франкфурт-Берлін).

Пресслужба ДОО НСПУ