Кращі читачі пишуть вірші, малюють і грають на бандурі

Переможці Катерина Терещенко та Микита Турбіль

На Придесенні вже традиційно нагородили переможців другого етапу конкурсу «Найкращий читач України». Спочатку у чернігівських школах визначили найерудованіших учнів шостих та сьомих класів, котрі не просто люблять читати книжки українських та зарубіжних авторів, а цікаво й дуже дотепно аналізують їх, висловлюючи оригінальні міркування.

Когось це надихнуло на створення власних віршів, оповідань, повістей, романів, п’єс, гуморесок, рецензій, малюнків, кросвордів… Хтось захоплено перекладає улюблені твори українською мовою (з англійської, німецької, французької, іспанської), грає ролі знаменитих персонажів у драматичному гуртку або просто обговорює з приятелями книжкові новинки, які найбільше припали до душі. А дехто ходить і до музичної школи – грає на бандурі.

І всі талановиті діти – дуже люблять тварин! Чи то вже їхні чотирилапі домашні улюбленці отак позитивно впливають на дітлахів… Та, справді, всі хлопчики й дівчатка, котрі беруть участь у конкурсі «Найкращий читач», не лише розумні, а й чуйні, небайдужі, патріотичні люди. І це – надзвичайно приємно!

Другий етап конкурсу, як завжди, проходив у Чернігівській міській бібліотеці імені Олександра Довженка. Юні інтелектуали вправно й дотепно відповідали на запитання про книжки; демонстрували свої вигадливі читацькі щоденники (як правило, з власними ілюстраціями), а також – різноманітні таланти.

Звісно, діти хвилювалися, та все одно це було свято – яскраве, веселе, зворушливе. Блискуче вела його заступник директора Чернігівської міської централізованої бібліотечної системи Ганна Маджуга. Головою журі, як і в минулі роки, був письменник і журналіст, заступник головного редактора газети «Деснянська правда» Сергій Дзюба, якому активно допомагали знавці бібліотечної справи – Наталія Білюк та Ірина Галич.

Серед найпопулярніших українських дитячих письменників – Всеволод Нестайко, Леся Воронина, Марина Павленко, Іван Андрусяк, Сергій Дзюба, Мар’яна Савка, Василь Слапчук, Володимир Рутківський, Галина Пагутяк. А от серед зарубіжних авторів лідирує Джоан Роулінг, «мама» бестселерів про пригоди юного чарівника Гаррі Поттера. Причому зазвичай діти читають їх українською мовою, адже їм дуже подобаються ошатні книжки видавництва Івана Малковича «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». До речі, нещодавно добродій Іван став цьогорічним Шевченківським лауреатом, із чим ми його і вітаємо!

Отже, у семикласників перше місце посіла юна Катерина Терещенко з чернігівської школи № 34, котра особливо вразила журі в бліцопитуванні, демонструючи чудові знання та фантазію і вміння відповідати експромтом, буквально протягом хвилини. До речі, торік Катя посіла на цьому ж конкурсі друге місце, лише зовсім трішки поступившись тодішньому переможцеві та ровесникові зі своєї ж школи – Романові Расюку, який прекрасно декламував вірші українських поетів.

Натомість у захоплюючому інтелектуальному змаганні учнів шостих класів переміг Микита Турбіль  (школа № 30), котрий запам’ятався своєю вигадливістю та артистичністю, інтелектом і вмінням незвичайно розповісти про такі, здавалося б, зовсім буденні речі… Це – ознака неабиякого таланту, що, безперечно, знадобиться здібному юнакові в подальшому. А ще він вміє по-справжньому радіти життю і щодня із задоволенням дбає про своїх котика й собаку, до всього – захоплюється фотосправою – найбільше зробив знімків саме своїх домашніх улюбленців. А головне – дуже любить читати книжки! Тут, на конкурсі, Микита дуже дотепно аналізував чотирилогію Володимира Рутківського про неймовірні пригоди юних відважних козачат на Запорізькій Січі. Це – чотири романи великого обсягу, які Микита Турбіль прочитав від першої – до останньої сторінки, та ще й блискуче запам’ятав їх, а тепер він рекомендує ці захоплюючі книжки своїм друзям. 

Саме Катерина Терещенко та Микита Турбіль (найкращі юні читачі Чернігова) представлятимуть наше місто на обласному конкурсі. Це вже буде третій його етап, переможці якого поїдуть до чарівного Львова. Там на них чекає дійсно грандіозна програма: незабутні зустрічі з відомими дитячими письменниками та видавцями, які подарують кожному нові книжки зі своїми автографами; дивовижні екскурсії й дуже цікаве спілкування з обдарованими ровесниками-«книгоманами» з усіх куточків нашої держави.

Переможці конкурсу «Найкращий читач» отримали новесенькі, ошатні книжки та запевнили, що й надалі братимуть участь у різноманітних цікавих конкурсах, вікторинах, презентаціях, творчих зустрічах і виставках, котрі постійно проводить бібліотека імені Олександра Довженка.

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ

Учасники конкурсу та члени журі