Конкурс есе «Українське футуро» оголосив переможців 2021 року!

Тетяна Шептицька

Всеукраїнський конкурс есе «Українське футуро» – молодий проєкт, який цьогоріч вперше реалізували Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», видавництво «Смолоскип» і письменник Сергій Пантюк. Його метою стала популяризація творчості письменників-футуристів, вшанування пам’яті репресованих поетів М. Семенка, І. Маловічка, А. Михайлюка, В. Ярошенка, М. Скуби, Гео Шкурупія, привернення уваги до трагічних сторінок українського минулого і Биківні та виявлення талановитої молоді з оригінальним світоглядом.

До участі у конкурсі зголосилися 32 особи різного віку – як учні загальноосвітніх шкіл, так і студенти перший курсів вищих навчальних закладів України. Доволі широкою виявилась і географія учасників: Київ, Львів, Харків, Запоріжжя, Дніпро, Тернопіль, Ромни, Одеса, смт. Чорнухи Полтавської області, с. Золотарівка Луганської області та інші. Найбільше конкурсних робіт надійшло від студентів факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка НПУ імені М. П. Драгоманова – 11 есе.

Конкурсанти переважно міркували над майбутнім людства та намагалися уявити, яким може бути образ сучасного поета-футуриста. І хоча деякі тексти більше нагадували шкільні твори, ніж есеїстичні роздуми, проте значна частина молодих авторів продемонструвала свіжість думки і цікаву прогностичність. Так, студентка Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Ніка Гальчук описала майбутнє людства у такий спосіб: «Мені здається, що в майбутньому рівень технологій досягне вершини. Це буде ера «космічних» пристроїв. … Все більше і більше будуватиметься smart-будинків. Багатії зможуть відпочивати на Марсі, де вже будуть води, рослинність, ліси. Четверта планета Сонячної системи нагадуватиме справжнє серце природи, з усією її красою, дикістю і різноманіттям у ту мить, як наша Земля здаватиметься схожою на вуглинку». Для Андрія Лісного, учня Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11 «світ майбутнього – це не щось раптове, неочікуване, навпаки, майбутнє людства – це збірка ідей і фантазій, що народжуються в наш час, народжувались раніше, скоро народяться. Сучасне людство – писарі прийдешнього, і наш світ виглядатиме так, як забажаємо ми, тому нинішнє покоління повинне усвідомлювати всю відповідальність за майбутнє людства, і закласти фундамент своїх фантазій для їх втілення через роки».

Натомість Дарія Ремез, учениця Українського гуманітарного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка, вирішила описати сучасного поета-футуриста: «Елегантний, але при тому розхристаний вітрогон; напрочуд розумний, та не надто старанний. Душа компанії, якого люблять за його гострий язик та завжди влучні жарти, і довкола якого завжди в’ється зграйка відданих прихильників. Він – мов чорнильна пляма на бездоганній білій скатертині, яку не вдається вивести жодним засобом для миття. …Навряд чи новітній Футурист дуже відрізнятиметься від своїх пращурів по духу. Такий же лукавий химерник, що цурається монотонності та спокою, засмічує свої легені попелом дешевих цигарок і веде за собою натовп таких же бунтарів, заворожених його харизмою».

Конкурс «Українське футуро» тривав до 16 квітня, а 20 квітня 2021, у неформальний День футуризму, організатори оголосили його переможців. Церемонія у зв’язку з карантинними обмеженнями відбулась у форматі онлайн, а  її трансляцію можна переглянути у соцмережі Фейсбук: https://www.facebook.com/577007842310192/videos/463108011460122.

Своїми враженнями про конкурс і отримані роботи під час церемонії поділилися члени жури – заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька, директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків та письменник Сергій Пантюк. Всі вони зауважили складність щодо винесення рішення, адже різниця у балах між переможцями виявилась мінімальною. Проте віртуальні й реальні словесні баталії між членами журі не завадили все таки оголосити учасників, які здобули призові місця. 

Отже, І місце посів – Богдан Козійчук, учень ЗЗСО Сокальський ліцей №1 імені Олега Романіва. Окрім диплома, у нагороду він отримає грошовий приз і антологію «Українська авангардна поезія». Не менш почесне ІІ місце – у Анни Грушки, учениці Чорнухинського ліцею імені Г.С. Сковороди та Дарії Ремез, учениці Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Дівчата також у подарунок отримають «Вибрані твори» Ґео Шкурупія. ІІІ місце – поділили між собою Тарас Ріль, студент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Вікторія Денисюк, студентка Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, та Христина Гевчук, студентка Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Усі учасники конкурсу отримають подяку від організаторів і книжку поета Вано Крюгера «Вертеп на Куренівці» у подарунок від видавництва «Смолоскип». Оргкомітет сподівається, що конкурс триватиме й наступного року.